10 листопада 2020 року: яке сьогодні свято, прикмети та День ангела

10.11.2020 08:22

Який день

Всесвітній день молоді святкується щорічно 10 листопада, тому що саме цього дня на Всесвітній конференції молоді у Лондоні, що відбувалася 1945 року, була заснована Всесвітня федерація демократичної молоді (ВФДМ). Міжнародне об’єднання молодіжних організацій - це центр міжнародного демократичного молодіжного руху, який об’єднує молодь незалежно від політичних і релігійних поглядів, расової та національної приналежності. ВФДМ веде боротьбу за мир, права молоді, незалежність народів, інтернаціональне згуртування прогресивної молоді проти колоніалізму, неоколоніалізму, фашизму та расизму.

Сьогодні також Всесвітній день науки. Свято було засноване 2001 року під егідою ЮНЕСКО. Святкові заходи спрямовані на популяризацію науки, як інструменту миру і злагоди на Землі.

Міжнародний день бухгалтерії святкується щорічно 10 листопада. Дата була обрано не випадково - 10 листопада 1494 у Венеції була опублікована книга "Все про арифметику, геометрію і пропорції", автором якої був Лука Пачіолі, який у ній спробував підсумувати знання про математику того часу. Один із розділів цієї книжки називалася "Про рахунки та інші записи", в якій Пачіолі описав використання журналів-ордерів і регістрів бухгалтерського обліку.

Яке православне свято

10 листопада Православна церква вшановує пам’ять святої Параскеви. Вона народилася у християнській родині. Жила в III столітті в місті Іконія у Малій Азії. Її побожні батьки щиро молилися до Бога. Коли Бог дав їм донечку, вони назвали її Параскева, тобто П’ятниця. Після смерті батьків Параскева вела тихе християнське життя, повне чеснот, і з любов’ю опікувалась убогими. Добрий приклад її богоугодного життя навернув численних поганців до Христової віри. Розлючені жерці кинули Параскеву до в’язниці.

Коли в час Діоклетіанового переслідування християн до Іконії прибув новий імператорський намісник з наказом судити й мучити християн, до нього привели Параскеву, яка сміливо визнала свою віру в Христа. За це намісник наказав її жорстоко мучити. Під час тортур Параскева віддала Богові свою чисту і невинну душу.

Які традиції на свято

Ім’я Параскеви стали з’єднувати з ім’ям богині П’ятниці, яка захищає жінок. Тому тиждень, на який випадало 10 листопада, в народі почали називати П’ятницький. У православного народу свята Параскева П’ятниця завжди користувалася особливою шаною. На її честь в давнину будували храми, які називали П’ятницями. Також такі найменування отримували невеликі каплиці, розташовані біля дороги.

За старих часів ікони Параскеви можна було зустріти в кожному будинку. Наші предки вірили, що свята захищає сімейне щастя. Також мучениці моляться про збереження здоров’я домашніх тварин, про зцілення від душевних і фізичних недуг. Великомучениці Параскеві молилися дівчата на виданні про швидке весілля.

Стародавні слов’яни 10 листопада вшановували пам’ять богині Макоші – покровительки кравчинь і пряль. Вірили, що вона допомагає людям знайти земне щастя.

Цього дня готували будинок до зими, вичищали стійла. Існувала традиція під назвою "лляні оглядини", за якою селяни вихвалялися одне перед одним, показуючи льон-первак. Дівчата, таким чином, демонстрували хлопцям наскільки хороші вони господині.

Колись парубки постилися на Параскеву П’ятницю, щоб знайти собі гарну й хазяйновиту жінку. Дівчата — щоб вдало вийти заміж. “П’ятінка, моя матінка, допоможи хоч ти, щоб мені заміж піти”. Дівчата просили у Параскеви П’ятниці, щоб не був муж питущим, щоб були діти непитущі. Для цього заносили в церкву льон або матерію, дарували рушник на ікону.

До початку XX ст. в Україні був звичай “годування” Параскеви-П’ятниці. На Параски, а також у п’ятницю на Страсному тижні господиня накривала стіл білою чистою скатертиною, ставила канун — розведений мед. Кожної п’ятниці протягом року на ніч залишала на столі хліб-сіль, кашу й ложку — “для П’ятінки”.

Іменини: Арсен, Георгій, Іван, Кузьма, Наум, Микола, Павло, Тимофій, Ганна, Неоніла, Параскева, Афанасій

Що не можна робити

Хто багато сміється цього дня, той потім, згідно з прикметами, буде довго плакати. Тому, намагалися поводитися стримано

Не можна мити голову, купатися, прати і взагалі, виконувати роботу, яка була б пов’язана з водою. Однак, якщо дитина хворіла, потрібно було відвести її до джерела, щоб змити недугу.

Не можна цього дня мити підлогу – після смерті в помиях валятися доведеться.

Не можна чистити димохід на Параскеву – це до нещастя.

Вагітна жінка не повинна в цей день давати грошей в борг, оскільки так у чужі руки вона віддає долю своєї дитини.

Що можна робити 10 листопада

Перший витріпаний льон обов’язково потрібно освятити в церкві.

Прясти 10 листопада не можна, а ось, шиттям займатися можна. Тому, дівчата ввечері збиралися разом, і кожна приносила із собою яку-небудь роботу.

Можна молитися на швидке весілля і нареченого.

Цього дня можна влаштовувати великі базари і ярмарки. Добре будуть продаватися овочі і фрукти, а також саморобні вироби.

Що сталося цього дня

1663 — укладені Батуринські статті.

1723 — за наказом імператора Петра І в Санкт-Петербурзі заарештували Павла Полуботка, чернігівського полковника, наказного гетьмана Лівобережної України (1722–1724). Був ув’язнений у Петропавлівській фортеці, де й помер.

1764 — Катерина ІІ скасувала гетьманство, передавши всю владу в Гетьманщині президенту Малоросійської колегії Петру Рум’янцеву.

1913 — на процесі в Київському окружному суді за звинуваченням в ритуальному вбивстві прикажчика цегельного заводу Менделя Бейліса присяжні винесли виправдувальний вирок.

1918 — проголошена Ельзаська радянська республіка.

1926 — у Берліні відкрито Український науковий інститут.

1928 — у Києві відкрито будинок-музей Тараса Шевченка.

1933 — письменник Іван Бунін стає лауреатом Нобелівської премії з літератури.

1939 — Канада оголосила війну Німеччині.

1970 — запущено космічну станцію "Луна-17", котра через тиждень здійснила посадку на Місяць і доставила перший радянський самохідний пристрій "Луноход-1".

1975 — Генеральна Асамблея ООН прирівняла сіонізм до расизму (це рішення було відкликане 16 грудня 1991 року).

1980 — в Польщі офіційно зареєстрована "Солідарність" - перша незалежна профспілка в країнах соціалістичного блоку.

1992 — російські війська ввійшли в Інгушетію.

1993 — групою сектантів "Білого братства", яку очолювали Марина Цвигун (Марія Деві Христос) та Юрій Кривоногий (Іоанн Свамі), було проголошено "кінець світу" та захоплено київський Софійський собор з метою масового самознищення. Міліція затримала сектантів, що поклало край діяльності "Білого братства" та викликало низку самогубств прихильників секти в Україні та країнах СНД.

1993 — в Україні заборонені усі воєнізовані недержавні організації.

1994 — Ірак визнав незалежність Кувейту.

2004 — Центрвиборчком України оголосив остаточні результати першого туру виборів Президента України: Віктор Ющенко набрав 11 125 395 голосів (39,87 %), Віктор Янукович — 10 969 579 голосів (39,32 %). Другий тур голосувань призначено на 21 листопада 2004.

2009 — запущено перший гідроагрегат Дністровської ГАЕС (він видав перший струм в Об’єднану енергосистему України).

Народні прикмети на 10 листопада

Листя з вишні 10 листопада ще не опало – сніг, навіть якщо він випав, то скоро розтане.

Якщо сонячний день – чекай на теплу зиму.

Якщо хмарно – в середині грудня будуть сильні морози.

Нагадаємо, що пророкують зірки 10 листопада. Гороскоп для всіх знаків.

Джерело: ТСН