14 жовтня 2020 року: яке сьогодні свято, прикмети та День ангела

14.10.2020 08:22

Який день

Сьогодні святкують День захисника України – нове свято, встановлене указом Президента України П. Порошенка № 806/2014 від 14 жовтня 2014 року. Дата 14 жовтня для нового свята була вибрана не випадково. Щорічно цього дня відзначається День українського козацтва – свято, приурочене до дня Покрови Пресвятої Богородиці (оскільки Матір Божа вважається захисницею і покровителькою козаків). Також в цей день традиційно святкують річницю створення (1942 року) Української повстанської армії (УПА) – військово-політичного підрозділу Організації українських націоналістів (ОУН)

Всесвітній день стандартів або Всесвітній день стандартизації (англ. World Standards Day) - міжнародна дата, покликана звернути увагу людей на важливість пов'язаних зі створенням єдиних стандартів дій і віддати заслужену шану спільним зусиллям десятків тисяч фахівців, що присвячують своє життя і професійну майстерність відповідальної і необхідної роботі. Дата "Всесвітнього дня стандартів" вибрана не випадково, бо саме цього дня, 14 жовтня 1946 року в столиці Великої Британії місті Лондоні відкрилася конференція національних організацій зі стандартизації. На конференції були присутні 65 делегатів з 25 країн світу. Головною подією цієї конференції, за правом можна назвати створення Міжнародної організації зі стандартизації (англ. International Organization for Standardization, ISO). Наразі, членами ISO є національні організації зі стандартизації 164 країн.

Яке православне свято

Велике православне свято Покрова Пресвятої Богородиці присвячене чудесній появі Богоматері вірянам. За переказами, в цей день військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу центр православ’я – Константинополь. Місто було оточене ворожими військами, жителям залишалося тільки молитися і просити допомоги в Господа. Під час одного з богослужінь над людьми, що молилися, розкинула своє головне покривало (омофор) Божа Матір, підкріпивши тим самим їхній дух і силу, і захистивши від бід. Богородиця своїм Покровом посилає нам всім любов і радість.

Які традиції на свято

Здавна люди вірили, що Покрова приносить щастя, кохання і благоденство. Саме тому в цей час призначали весілля. Часто 14 жовтня випадає перший сніг, Щоб прожити зиму в достатку і теплі, проводили обряди. Цього дня господині перший раз розводили вогонь у печі, причому обов’язково використовували гілки плодових дерев – щоб наступного року сади дали хороший урожай, а сім’я процвітала. А ще – щоб в оселі завжди було тепло і затишно.

До свята Покрови утеплювали житло і пекли млинці. Перед тим, як сідати за святковий стіл, господиня обходила всі кутки з тарілкою і тільки після цього, прочитавши молитву Пресвятій Богородиці, пробувала їх на смак. Також для застілля пекли спеціальний Покровський коровай, яким пригощали всіх родичів і сусідів. А залишки короваю сушили і ховали до Великого посту.

Для дівчат і хлопців починалася пора посиденьок, коли довгими осінніми та зимовими вечорами дівчата пряли та вишивали під народні пісні.

Вважається, що Пресвята Богородиця бере під свій захист молоді родини, тому весілля й вінчання намагалися справляти саме цього дня.

Одна з відомих традицій полягала в тому, що в ніч на Покрову молодята замість матраців споруджували собі ложе з 21 житнього снопа. Це було своєрідною гарантією щасливого сімейного життя.

Іменини: Віра, Георгій, Михайло, Роман.

Що не можна робити

Цього дня потрібно відмовитися від будь-якої брудної роботи: не можна прати, прибирати, копати. Також в руки не потрібно брати голку для шиття.

На Покров категорично заборонено лаятися і свариться, особливо з близькими людьми.

На свято не можна вживати алкоголь. Також протягом дня бажано не готувати серйозних страв, потрібно починати готувати тільки ближче до вечері.

Також цього дня не потрібно позичати гроші або самим брати в борг.

Сім’ям, де є незаміжня дівчина, не можна відмовляти сватам. Вважається, що якщо цього дня відмовитися, то дівчина може залишатися самотньою ще три роки.

Що можна робити 14 жовтня

Покров завжди вважався в народі важливим святом, тому цього дня обов’язково йшли в храм усією родиною — помолитися Пресвятій Богородиці, попросити її про добробут.

Зіграєш весілля на Покрову – за прикметами життя в шлюбі буде щасливим.

Що сталося у цей день

1066 — битва при Гастінгсі. Військо Вільгельма Завойовника розбило армію короля Гарольда II Ґодвінсона. Після цього Вільгельм став королем Англії і засновником нової династії англійських королів.

1770 — заснування Олександрівської фортеці (з 1806 р. — м. Олександрівськ, з 1921 р. — м. Запоріжжя).

1838 — в трьох львівських церквах отець Микола Устиянович, разом з отцями Маркіяном Шашкевичем та Юліаном Величковським, уперше в Королівстві Галичини та Володимирії виголосив свої проповіді українською мовою.

1851 – засновано авторитетне агентство новин Рейтер у Великій Британії

1918 – в Криму відкрився Таврійський університет

1926 – опублікована дитяча книга "Вінні-Пух", автор Алан Мілн

1933 – Нацистська Німеччина активно готується до війни і виходить з Ліги Націй

1942 — офіційна дата народження Української Повстанської Армії, сформованої протягом 1942 року із розрізнених повстанських загонів бандерівського крила ОУН.

1943 – німецькі війська в ході Другої світової війни залишають Запоріжжя

1970 — у Гаазі ухвалено Міжнародну конвенцію про боротьбу з незаконним захопленням повітряних суден, яка набула чинності рівно через рік

1994 – вихід на екрани культової кінострічки сучасного кіно "Кримінальне чтиво" режисера Квентіна Тарантіно

2006 — керівництвом Академії сухопутних військ ім. Гетьмана Петра Сагайдачного ухвалено цього дня святкувати день видового військового навчального закладу Сухопутних військ

Народні прикмети на 14 жовтня

Журавлі вже відлетіли – чекай на ранню зиму

Випав сніг – прикмета, що зима буде сніжною і морозною

Яка погода на Покрову, такою і буде вся зима

Нагадаємо, що пророкують зірки 14 жовтня. Гороскоп для всіх знаків.

Джерело: ТСН