"Юридично слабко вмотивоване": представник президента у КСУ прокоментував скандальне рішення щодо е-декларацій

29.10.2020 15:44

Представник президента у Конституційному суді України Федір Веніславський назвав рішення КСУ про визнання неконституційною статті 366-1 Кримінального кодексу щодо покарання за недостовірне декларування юридично слабко вмотивованим. За його словами, незабаром глава держави Володимир Зеленський ініціює законопроєкт, який зможе "виправити ситуацію".

Про це він сьогодні, 29 жовтня, заявив у коментарі Укрінформу.

"Якщо системно вивчити аргументацію, наведену в мотивувальній частині, подивитися резолютивну частину, то аргументація не дозволяє неупереджено сказати, що рішення Конституційного суду України є обґрунтованим. Юридичної аргументації, юридичного обґрунтування, які б дали можливість ухвалити саме таке рішення, на моє переконання, не було. Тому, безсумнівно, Конституційний суд діяв упереджено. Більше того, як уже відомо, в рамках реального конфлікту інтересів, оскільки кілька суддів КС перебували в процесі перевірок і притягалися до відповідальності за антикорупційними нормами закону, які вони визнали неконституційними. Тому, безсумнівно, рішення юридично слабко вмотивоване. Говорити, що воно правове, дуже складно", – зазначив Веніславський.

Представник президента у КСУ не виключає, що ухвалення цього рішення КС матиме негативні міжнародно-правові наслідки.

"Але я думаю, найближчим часом, можливо, навіть сьогодні, буде президентом ініційовано законопроєкт, який виправить ситуацію, і я думаю, що негативні наслідки міжнародно-правового характеру і припинення співпраці з нашими міжнародними партнерами завдяки діям президента не настануть", – додав Веніславський.

За його словами, рішення суду заблокувало всю кадрову політику і на рівні держслужби, і на рівні служби в органах місцевого самоврядування.

"Окремі положення закону про запобігання корупції після визнання їх неконституційними втратили чинність із 27 жовтня. Одне з таких положень було про доступ до декларацій державних службовців, проведення спеціальних перевірок, які неможливі без аналізу декларацій. А тому без такої обов'язкової умови призначення на державні посади та посади в органи місцевого самоврядування як проведення спецперевірки ніхто призначений на них не може бути", – уточнив представник президента в КСУ.

Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд України задовольнив подання 47 народних депутатів, скасувавши статтю Кримінального кодексу, якою передбачається відповідальність за недостовірне декларування. 28 жовтня реєстр електронних декларацій був закритий.

Європейський Союз висловив стурбованість рішеннями Конституційного суду України щодо антикорупційних органів — воно може стати підставою для тимчасової зупинки безвізу.

Джерело: ТСН