Церковне свято 31 серпня: день пам'яті святих Флора і Лавра

30.08.2021 09:32

31 серпня православна церква вшановує пам'ять святих мучеників Флора і Лавра, які жили у II столітті у Візантії.

Історія свята

Мученики Флор і Лавр були рідними братами не тільки по плоті, але і по духу. Вони жили в II столітті у Візантії, потім переселилися до Іллірії (нині Югославія). Брати були камнетесами (їхніми вчителями в цьому мистецтві були християни Прокл і Максим, від яких брати навчилися і Боговгодному життю). Правитель Іллірії Лікаон послав братів у сусідню область для роботи над споруджуванням язичницького храму. Святі працювали на будівництві, роздаючи зароблені гроші жебракам, самі ж дотримувалися строгого посту і невпинно молилися.

Одного разу син місцевого жерця Мамертіна необережно підійшов до будівництва, і осколок каменю потрапив йому в око, сильно пошкодивши його. Святі Флор і Лавр обнадіяли розгніваного батька, що син його отримає зцілення. Вони взяли юнака до себе і наставили вірі в Христа. Після того як юнак визнав Ісуса Христа Істинним Богом, брати помолилися про нього, і око одужало. Побачив таке чудо батько юнака також увірував у Христа. Коли будівля храму була закінчена, брати зібрали християн, які допомагали у будівництві, розтрощили ідолів і поставили в східній частині храму святої хрест. Всю ніч вони провели в молитві. Дізнавшись про це, начальник області засудив до спалення колишнього жерця Мамертіна з його сином і 300 християн. Мученики Флор і Лавр були кинуті в порожній колодязь і засипані землею. Через багато років святі мощі мучеників Флора і Лавра були знайдені нетлінними і перенесені до Константинополя.

Переказ стверджує, що в момент набуття мощей святих братів припинився падіж худоби. У зв'язку з цим на Русі Флора і Лавра шанують як покровителів коней. Навіть на іконах цих мучеників належить писати з кіньми.

Народні традиції і прикмети

У давнину цього дня не припускалося залучати коней до роботи. Навпаки, від самого ранку їх обходили: чистили, мили, заплітали гриви, а після відводили до обідні і окропляли святою водою. Говорили, що це повинно захистити коней від хвороб. Весь день тварин намагалися пригощати ласощами - годували пирогами, пригощали молодим пивом.

Кінь часто перебирає ногами і фиркає – чекай негоди.

Повітря прозоре і свіже – до негоди.

Хмари низько пливуть – до негоди.

Низькі хмари у цей день передвіщали негоду.

Спекотний день, а сонце за хмарами сховалося – до дощу.

Багряно-червона зірка – до вітру та дощу.

Не встигнеш посіяти жито до Флора – буде поганий урожай в наступному році.

Якщо до Флора не посієш, один бур'ян народиться.

Що заборонено робити 31 серпня

Не можна працювати з кіньми у полі

Не можна лаятися

Не можна позичати гроші

Не можна запрягати воза

Не можна випалювати клеймо на худобі

Не можна одягати старий одяг

Не можна одягати незручне взуття

Читайте також: Церковне свято 30 серпня: день пам'яті святого Мирона