Умови розпуску Ради та альтернативи у вирішенні конституційної кризи: головне із інтерв'ю Зеленського

02.11.2020 23:44

Президент Володимир Зеленський сьогодні, 2 листопада, взяв участь у програмі "Свобода слова", де зокрема, поділився методами виходу із конституційної кризи, розповів про умови розпуску Верховної Ради та як обирати незалежних суддів до КСУ. Пропонуємо головні тезиси з виступу Зеленського.

Рішення Конституційного Суду щодо е-декларування як "ураган"

Зеленський порівняв рішення Конституційного суду про скасування е-декларування з "ураганом". Дії КСУ, на думку президента, направлені проти України.

"Сьогодні роботу Конституційного Суду я оцінюю як ураган. І ми говоримо про наслідки цього урагану... Ми пам'ятаємо 2019 рік, коли КСУ скасував кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, ми потім у парламенті його відновлювали. Зараз знову, як я називаю, неочікуваний сюрприз, спрямований проти держави України, за яким стоїть багато людей", - сказав Зеленський.

Про мотивацію суддів у скасуванні кримінальної відповідальності за недостовірне декларування

Зеленський вважає, що під час ухвалення рішення щодо скасування кримінальної відповідальності за недостовірне декларування доходів на суддів Конституційного суду чинився тиск ззовні, а також деякі з них мали особисту зацікавленість у скасуванні цієї кримінальної відповідальності.

"Ми не маємо права їх (суддів Конституційного суду. - Ред.) виправдовувати, якою б їхня мотивація не була. І перший, і другий варіант я вважаю несправедливими. Я вважаю, що на цих посадах вони не мають права діяти. Я вважаю, що на них є вплив. І вважаю, що частково, я не можу сказати про повний склад Конституційного суду, але частково деякі з них, як ми це чули з вами і на пресконференції, захищають себе. Так і є", - сказав Зеленський.

"Сигнали" від західних партнерів після скандального рішення КСУ

"Ми отримали одразу багато сигналів від наших західних партнерів, ми отримали сигнал від Міжнародного валютного фонду. Ніякої співпраці не може бути, ніякої місії ви можете не очікувати... Якщо не буде місії, то в нас буде і в нас є дірка в бюджеті, про яку ми всі відверто можемо говорити через кризу світову, кризу в українській економіці, кризу, пов'язану з COVID-19, тому нам потрібна допомога наших партнерів", - заявив глава держави.

За словами Зеленського, такий же звіт і "сигнал" Україна отримала від Світового банку, від ЄБРР, від всіх послів великої "сімки", які перебувають в Україні.

Про "червоні лінії" для голови КСУ Тупицького

Зеленський повідомив, що мав розмову з головою Конституційного суду Олександром Тупицьким, під час якої він озвучив "червоні лінії" для українського суспільства, які не варто переступати.

"Я нікого з цих суддів півтора року не знав. Я спілкувався лише з головою Конституційного суду, якому я сказав: "Є "червоні лінії" для українського суспільства, якщо ми не хочемо повернутись через ваші рішення назад на 10 років". "Червоні лінії" - це Вищий антикорупційний суд, земельна реформа, це наші зобов'язання перед державою Україна, перед нашим суспільством. Це те, що я обіцяв як президент, ми обіцяли як партія всім нашим депутатам. І ми це робили. Ми запроваджували ці реформи... Я впевнений, що це перший крок. Ми ж чули відповідь голови КСУ, якому я окреслив "червоні лінії", - заявив Зеленський.

"Я не хочу зараз говорити про моральні речі. У нас війна, у нас тимчасово окупований Крим Росією, а ти (голова КСУ. - Ред.) купуєш у 2018 році землю (в окупованому Криму. - Ред.)... У мене багато питань до цього складу КСУ", - констатував президент.

"Тупицький має піти у відставку"

Зеленський вважає, що одним із варіантів виходу зі складної ситуації навколо рішень Конституційного суду може бути добровільна відставка голови КСУ Олександра Тупицького.

"Мені здається, що сьогодні ми говоримо в принципі про одну особу - про голову Конституційного суду пана Тупицького. Я не хочу ображати його, але мені здається, якщо в нього є і залишилися хоч якась гідність... У нього є сім'я, поруч люди, які бачать реакцію суспільства, політиків, президента. Мені здається, щоб вийти з цієї ситуації, щоб люди зараз не ламали голову, як ухвалювати той чи інший закон, він (Олександ Тупицький, голова КСУ. - Ред.) має піти у відставку. Я вважаю, це найліберальніше рішення, яке ми сьогодні можемо зробити, а потім спокійно перейти до оновлення складу КСУ", - висловився президент.

Про розпуск парламенту

Глава держави може розпустити Верховну Раду дев'ятого скликання, якщо виникне політичний колапс і не буде підтримки монобільшості, зокрема, народних депутатів від "Слуги народу".

"Чи готовий я розпустити Раду?.. Дивіться, я хочу, щоб цей парламент працював на державу, кажу вам відверто. Від реалізації нашого плану і висновків, які зроблять наші депутати, це теж буде залежати. Тому якщо буде так, що це буде політичний колапс і реальний політичний конфлікт і я побачу, що немає підтримки у ВР, а передусім у "Слуг народу". Бо вони йшли, і чесно кажучи, вони розуміли, що вони нові, тому все ж завдяки мені вони стали депутатами. Але вони повинні розуміти відповідальність. Якщо вони підуть у такий розріз, то ми будемо виходити з цього таким шляхом, про який ви сказали (розпуск - ред.)", - заявив Зеленський.

Про падіння рейтингів "Слуги народу" у разі непідтримання законопроєкту про розпуск КСУ

"Я сьогодні був на засіданні нашої фракції, я їм сказав, що ми повинні показати, що ми єдина сила, що на вас ніхто не впливає. На більшість з вас. І ви повинні показати, що ви є більшість, а не групи людей. І це дуже важливо. Що робити? Я думаю, вони для себе найгірше самі зроблять, для рейтингів партій "Слуги народу". Вони самі зроблять, якщо не підтримають такий важливий для держави вирішальний крок", - зауважив Зеленський.

Про незалежний відбір суддів до КСУ

"Я пропонував, щоб був незалежний відбір суддів, щоб гарантували саме ті спостерігачі, ті учасники комісії, яка буде засідати і відбирати цих суддів. Я не хочу впливати на Конституційний суд. Я не хочу цього робити. Хоча, якщо б я впливав, у них не було б такого рішення (щодо реєстру е-декларацій політиків, чиновників і суддів. - Ред.). Але все одно, я не хочу. Я не хочу мати жодної пропозиції щодо тієї чи іншої кандидатури. У мене їх немає. Я можу тільки погодити", - заявив президент.

Про "перемогу" у ситуації з КСУ

"Всіх переможемо. Я в цьому впевнений. Я вважаю, що неважливо, який шлях до перемоги, тому що наше сьогоднішнє обговорення і всі заяви депутатів, які бояться через неконституційність чи якісь питання до цього законопроєкту, через 5-10 років ніхто не буде пам'ятати, навіть через рік. Але всі будуть пам'ятати, як ми почали оновлювати судову гілку влади, як ми почали з найскладнішого етапу цієї реформи, зі складу Конституційного суду. Тому я вважаю, що це, знаєте, як кажуть, прекрасний початок дійсно скористатися цією, на жаль, "глухою" ситуацією, щоб почати оновлювати суди в Україні. А найголовніше - оновлювати довіру людей до цієї гілки влади", - зауважив Зеленський.

Нагадаємо, Україна була за крок до втрати безвізу, співпраці з МВФ і довіри міжнародних партнерів. Все через скандальне і сумнівне рішення Конституційного суду України 27 жовтня щодо діяльності Національного агентства з питань запобігання і протидії корупції та реєстру е-декларацій політиків, чиновників і суддів. Стаття Кримінального кодексу України 366-1 за недостовірне декларування втратила чинність, а розпочаті за нею кримінальні провадження припинені.

Джерело: ТСН