Як змінилася позиція Заходу за два роки великої війни в Україні

24.02.2024 13:05

Пройшло два роки з моменту початку повномасштабної війни в Україні, і немає основ для оптимізму щодо її швидкого завершення. Зимою тривали важкі бої, і контрнаступ ЗСУ не приніс очікуваних результатів. Росія закуповує військову техніку в інших країнах, а Україна залежить від постачання зброї та фінансової підтримки від Європи та США.

За останні три місяці риторика західних країн зазнала змін — від початкового сумніву німецьких дипломатів до обіцянок допомогти Україні перемогти Росію від США. Проте, реальні кроки та позиція в медіа залишалися неоднозначними.

Аналіз ТСН.ua показав, що позиція західних політиків та медіа щодо війни в Україні зазнала перегляду.

Щодо США, вони надають підтримку Україні фінансово та зброєю з самого початку конфлікту. Вони високо оцінюють українську оборону та контрнаступ, але дещо обмежують військову допомогу, боячись ескалації конфлікту.

Україна веде боротьбу за своє існування, але для західних лідерів це також питання глобального виживання. Білий дім підтримує поступове надання допомоги, щоб уникнути ескалації з боку Росії.

ЄС також вирішив надати значну фінансову допомогу, хоча деякі члени блоку мали застереження через свої відносини з Росією.

Лідери G7 обіцяють збільшити військову допомогу та підтримку України, наголошуючи на невідворотності виведення російських військ та невизнанні виборів на окупованих територіях.

Міністр оборони Італії Гвідо Крозетто напередодні заявив, що Україна та Росія нібито готові розпочати мирні переговори про закінчення війни. Мовляв, він побачив "важливі сигнали" від обох країн. Однак масовані ракетні обстріли, які за два останні тижні вже тричі накрили Україну, говорять зовсім про інше. І ті ж представники Німеччини, а також Великої Британії закликають посилити підтримку України.

Паралельно з цим з'явилася інформація Bloomberg, що представники США вимагатимуть від президента України Володимира Зеленського уточнити план ведення війни. Сам Зеленський 10 грудня 2023 року під час візиту до Литви запевнив, що українські війська рухатимуться на фронті, бо просто стояти немає сенсу, адже це дозволить Росії відновити свою військову міць.

На думку британського історика Тімоті Гартон Еша, наразі не існує передумов для замороженого конфлікту в Україні або врегулювання шляхом переговорів з РФ, як наївно сподіваються на Заході. "Володимир Путін налаштований перемогти й знищити незалежну Україну. Україна так само налаштована чинити опір. Але чого прагне решта демократичних країн світу в цій епохальній боротьбі?" - запитує Гартон Еш і пояснює, що відповідь, "яку ми дамо у 2024 році, не лише сформує майбутнє Європи. А й розповість дещо важливе про відносну силу демократії та автократії початку XXI століття". Але вирішальним, на думку історика, буде вибір, який у найближчі кілька місяців зроблять демократії, що підтримують Київ, тобто його західні партнери.

Наразі, на його думку, західні країни роблять достатньо, щоб Україна не зазнала поразки, але недостатньо, щоб допомогти їй перемогти. Він нагадує, що з одного мільйона артилерійських снарядів, які ЄС обіцяв Україні до березня, наразі поставлено менше третини. Гартон Еш пропонує порівняти новорічні послання європейських лідерів. Британський прем'єр Ріші Сунак навіть не згадав про війну в Україні у звіті про успіхи свого уряду, який, вочевидь, був написаний під цьогорічні парламентські вибори. Канцлер Німеччини Олаф Шольц згадав про неї лише мимохідь, перш ніж перейти до священної теми німецької економіки. Новий прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск повністю присвятив промову відновленню демократії в своїй країні. Президент Франції Еммануель Макрон, зосередившись на темі французької гордості, запропонував "переозброїти європейський суверенітет", зокрема "для того, щоб зупинити Росію і підтримати українців". Але найважливіше послання, на думку історика, пролунало з вуст президента Фінляндії Саулі Нійністе: "Європа повинна прокинутись". Чудову прямолінійність показала й данська прем'єрка Метте Фредеріксен, яка нагадала, що Україні бракує боєприпасів, і Європа не постачає те, що потрібно. "Ми будемо наполягати на збільшенні європейського виробництва. Це необхідно терміново. І данські F16 скоро піднімуться в небо. Війна в Україні - це також війна за Європу, яку ми знаємо", - сказала вона. Гартон Еш пише, що це саме та риторика, яка зараз потрібна.

У НАТО готові підтримувати Україну у війні проти Росії протягом багатьох років, включаючи допомогу Києву в переході від озброєнь радянських часів до сучасних західних озброєнь та систем, заявив генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберг."Ми маємо бути готові до довгострокової перспективи. Є висока ймовірність того, що ця війна затягнеться і триватиме місяці та роки", - сказав Столтенберг.

Глава НАТО заявив про намір продовжити тиск на президента Росії, щоб він припинив вторгнення до України через санкції та економічну, а також військову допомогу Києву. Альянс готовий надавати підтримку Україні протягом тривалого періоду та допомагати їй в переході до західних озброєнь та систем за стандартом НАТО.

Російська війна спровокувала найбільшу хвилю імміграції в Європі з часів Другої світової війни. До восьми мільйонів українців роз'їхалися по континенту. ЄС надав українцям право проживання та працевлаштування на тривалий термін. Однак інтеграція українців у різних країнах відбувається по-різному, що породжує деякі проблеми.

Питання інтеграції українців у європейські суспільства залишається актуальним. Франція і Швеція не поспішають інтегрувати їх, тоді як Німеччина намагається активно допомагати. У Польщі також виникають проблеми через відсутність офіційної імміграційної політики. Наплив біженців призвів до стрімкого зростання цін на житло, що створює напругу у деяких містах ЄС.

Щодо можливості надання Україні статусу кандидата в члени Європейського союзу, виникають суперечки. Деякі країни вважають, що потрібно прискорити цей процес, тоді як інші вважають, що це може спровокувати Росію на подальші агресії.