Який день
Сьогодні святкують Міжнародний день вегана. Це свято було встановлено 1994 року. Тоді 1 листопада святкували 50 років веганським організаціям. Цього дня вегани всього світу влаштовують різні благодійні та просвітницькі заходи, а також інформаційні акції, які присвячені святковій тематиці.
1 і 2 листопада у католиків – це Дні вшанування пам’ять покійних. 1 листопада святкують День всіх святих, а 2 листопада День поминання покійних. Дві тисячі років тому кельти святкували Новий рік, а в його переддень відзначали Самайн. Це символізує перехід до зими і цього дня в наш світ приходять сіди. Так називають нейтральних, хоча і іноді і ворожих до людей чарівних істот. А люди можуть і самі відвідати потойбічний світ. Так як межа нечітка, то душі померлих теж можуть повернутися додому і часто вимагають жертовну їжу у живих.
Сьогодні День заснування Європейського Союзу. Свято встановлено на основі Маастрихтського договору, підписаного 7 лютого 1992 року і чинному з 1 листопада 1993 року. Юридично в ЄС немає столиці, але де-факто таким є місто Брюссель, де базуються більшість інституцій Євросоюзу і відбуваються святкові заходи.
У першу неділю листопада в Україні, згідно з Указом Президента України від 13.04.1999 № 374/99 святкують День працівника соціальної сфери. Це свято є свідченням високої оцінки державою ролі працівників, які щодня забезпечують реалізацію державної політики з питань соціального захисту, зайнятості, організації оплати і безпеки праці, трудових відносин.
Яке православне свято
У церкві сьогодні вшановують пам’ять про перенесення мощів преподобного Іоанна Рильського - святого, якого вважають покровителем болгар. Слов'яни завжди молилися йому 1 листопада. Згідно з історичними відомостями, Іван Рильський жив приблизно в IX столітті, і його батьки, благочестиві сільські жителі, дуже рано померли. Іоанну довелося заробляти на життя самостійно, і тривалий час він працював пастухом. Якось Іоанн втратив корову з телям, за що був сильно побитий своїм господарем. Тоді Іоанн звернувся до Бога і в молитві просив його допомогти знайти пропажу. Сталося диво: Іоанн побачив корову з телям на іншому кінці річки, а потім самостійно переніс їх через водойму і повернув господареві. Останній, побачивши це, нагородив юнака.
Значно пізніше Іоанн став послушником в одному з місцевих монастирів, де став навчатися з богословських книг, а потім прийняв чернечий постриг і усамітнився в лісі, побудувавши хатину з хмизу. Одного разу на Іоанна напали в лісі розбійники, після чого він змушений був переселитися в печеру, де прожив близько 12 років. Слава про благочестивого Івана поширилася по всьому світу, і до нього стали приходити інші люди, які шукали зцілення та допомоги. Правда, Іоанн вирішив через деякий час покинути людський світ і переселився в іншу печеру, де перебував сім років і весь цей час терпів спокуси з боку бісів. Однак і це місце перебування Іоанна також стало відомо. Навколо печери стали селитися численні паломники, що призвело до створення цілого монастиря. Спочатку всі ченці жили в хатинах, але потім спорудили келії і звели храм. Ігуменом цієї обителі, звичайно ж, призначили Іоанна. Перед смертю він призначив свого наступника, а сам пішов у печеру, де прожив останні п’ять років.
Через 30 років після своєї кончини Іоанн з'явився ігумену Рильському і звелів перенести його мощі в Средец (нині це місто Софія). Коли відкрили могилу Іоанна, то виявили мощі нетлінними.
Які традиції на свято
1 листопада селяни зазвичай давали собі відпочити. Проводжали осінь і виконували різні обряди. Існувало повір'я, що в цей день домовик перебирає гриви коням і піднімає їх на диби. Цього дня різали курок, а тому, на столі у селянина ввечері була смачна вечеря. Їли локшину на курячому бульйоні, спеціальні пироги під назвою курники.
Ще одна народна назва 1 листопада - день святого Садока. Останній вважається небесним покровителем людей, які померли без покаяння. Кілька століть тому вважалося, що 1 листопада нечисть спускається на землю і починає лякати перехожих, відьми влаштовують шабаші.
Іменини: Дмитро, Іван, Леонтій, Михайло, Микола, Павло, Петро, Артур, Сергій, Фелікс, Клеопатра
Що не можна робити
Сьогодні не можна залишати на ніч сушити речі на вулиці.
Якщо почуєте цього дня кроки за своєю спиною – не обертайтеся.
Не можна в цей день відмовляти у милостині, інакше можна жити увесь рік в злиднях.
Що можна робити 1 листопада
У хлібі треба запекти кільця, монетки і ґудзики. Шматочки хліба роздати всім, хто хоче дізнатися майбутню долю. Вважається, що той, хто отримав кільце – наступного року одружиться або вийде заміж; знайдена монетка символізує фінансовий добробут, а у того, хто отримає ґудзик – рік буде без змін.
Цього дня можна дізнатися про кількість майбутніх дітей. Для цього треба у посудину з водою виливати по краплі яєчного білка, дивлячись на малюнок, який з'являється на воді. Зображення символізуватиме стать майбутньої дитини.
Якщо кинути в багаття два каштани, можна дізнатися про злагоду в родині. Треба простежити, чи розкотяться вони в сторони, чи згорять лежачи поруч. Якщо розкотяться – в сім'ї можливі чвари, якщо згорять разом – чекайте спокою, розуміння та затишку.
Що сталося цього дня
1179 — Філіпп ІІ, перший з королівської династії Капетингів, коронується в Реймському соборі.
1512 — уперше відкритий для відвідувачів розпис Сікстинської капели, яку виконав Мікеланджело.
1525 — починається експедиція Франсіско Пісарро до Перу.
1604 — у бенкетній залі королівського палацу Вайтголл в Лондоні відбулася прем’єра трагедії Шекспіра "Отелло".
1755 — столиця Королівства Португалія Лісабон повністю зруйнована землетрусом. Загинуло близько 32 тисяч осіб, понад 100 тисяч поранено.
1781 — в Габсбурзькій монархії скасоване кріпосне право.
1800 — Джон Адамс став першим президентом США, який в’їхав у Білий дім.
1814 — відкрився Віденський конгрес, скликаний з ініціативи Великої Британії, Російської імперії, Австрійської імперії і Королівства Пруссія після закінчення наполеонівських війн з метою реставрації Бурбонів у Франції і закріплення нових кордонів у Європі.
1894 — у Парижі французький мікробіолог Еміль Ру оголосив про створення антидифтерійної сироватки.
1914 — у Канаді ухвалено Акт, за яким українці — вихідці з Австро-Угорської імперії — були поміщені в концтабори, де деяких з них утримували до 1920 року.
1918 — "Листопадовий чин" у Львові. Українці взяли владу в місті, невдовзі було проголошено ЗУНР.
1922 — припинене існування Османської імперії, проголошення утворення Турецької республіки.
1927 — створено футбольний клуб "Динамо" (Київ).
1936 — Беніто Муссоліні вперше назвав союз Королівства Італія і Третього Рейху "віссю".
1939 — Верховна Рада СРСР приймає закон про включення Західної України до складу СРСР із підпорядкуванням її УРСР.
1939 — Третій Рейх анексував Західну Польщу і Данциг (Гданськ).
1945 — Спеціальна комісія союзників оголосила, що Гітлер мертвий.
1991 — Чечня проголосила свою незалежність.
1993 — у Литві встановлено візовий в’їзд для жителів СНД.
1998 — засновано Європейський суд з прав людини.
Народні прикмети на 1 листопада
Морозний день 1 листопада – 8 листопада (на день Дмитрія Солунського) буде відлига.
Вночі випав сніг в невеликій кількості, але саме небо є зоряним – прикмета, що скоро вдарять потужні морози.
Перелітні птахи 1 листопада високо летять – зима буде сніжною, і навпаки.
Бруд на вулиці – снігопад буде тільки через 28 днів, сира погода, але перший сніг випав і не тане – навесні багато пролісків буде.
Добре підмерзла земля перед снігопадом – чекай врожайного року.
Холодно, йде сніг – весна буде похмурою і холодною.
На вулиці тепло 1 листопада – весна буде теплою, а зима також не стане відрізнятися тріскучими морозами.
Сорока скаче біля будинку – за прикметами, чекай новин.
Нагадаємо, що пророкують зірки 1 листопада. Гороскоп для всіх знаків.
Джерело: ТСН