17 грудня 2020 року: яке сьогодні свято, прикмети та День ангела

Який день

17 грудня в Україні святкується День працівника державної виконавчої служби. В офіційному календарі професійних свят він з'явився після підписання відповідного Указу Президентом України в липні 2009 року.

Державні виконавці грають найважливішу роль в процесі реалізації судових рішень. Адже що б суд не ухвалив, саме вони забезпечують виконання його рішень. Саме держвиконавці роблять так, щоб аліменти виплачувалися, а борги поверталися.

Сьогодні Міжнародний день захисту секс-працівників від насильства і жорстокості (International Day to End Violence Against Sex Workers), ініціатором проведення якого виступила міжнародна організація "Мережа організацій, що виступають на захист прав секс- працівників" (Sex Workers 'Rights Advocacy Network, SWAN).

У цієї дати, покликаної звернути увагу суспільства на проблеми, пов'язані з жорстокістю і насильством, яким нерідко піддаються працівники сфери сексуальних послуг, є своя традиція, що отримала назву "Марш червоних парасольок" (March of the Red Umbrellas). Цього дня всі небайдужі до проблеми дискримінації секс-працівників виходять на вулиці з червоними парасольками.

Червона парасолька є символом захисту від жорстокості стосовно жінок, які заробляють проституцією, з боку міліції, сутенерів, клієнтів і лукавого суспільства. Вперше червона парасолька як символ опору з’явилась 2001 року у Венеції на Першому всесвітньому конгресі секс-працівників.

Яке православне свято

17 грудня православний світ вшановує пам’ять святої великомучениці Варвари Іліопольської.

Варвара народилася в місті Іліополі, в знатній язичницькій родині. Вона була єдиною дочкою багатія Діоскора, який був твердим язичником і намагався всіляко вберегти свою доньку від впливу християнства.

Коли батько захотів віддати дочку заміж, та не погодилася. Батько подумав, що причиною відмови одружуватися є самотність дочки і дозволив їй ходити, куди вона забажає. Так Варвара познайомилася з християнами і прийняла їхню віру.

Коли її батько дізнався про це, то вирішив покарати дочку та віддав її в руки мучителів. Історія свідчить, що після довгих мук її кинули до в’язниці, де вночі у видінні їй явився Бог, який зцілив рани.

Наступного дня дівчину знову почали катувати, але вона мужньо все переносила, чим надихнула одну зі свідків Юліанію, яка виступила з народу і оголосила себе християнкою. Такого вчинку їй не пробачили і підвісили на дерево поруч із Варварою.

Дівчат спочатку довго катували, а потім відрубали їм голови. Того ж дня Діоскор і головний мучитель Варвари Мартіан були повністю спалені блискавкою під час грози, так що від них не залишилося навіть кісток.

Які традиції на свято

За народним календарем, 17 грудня – День святої Варвари. Цього дня намагалися не працювати. Дозволялося лише шити і вишивати. Вірили, що у вироби, виготовлені 17 грудня, впліталися божественні частинки. А ось ткати або прясти на Варвару заборонялося, хто не слухався, того могло веретено заколоти.

День Варвари на Русі вважався бабиним (жіночим) святом. Вранці 17 грудня представниці прекрасної статі йшли на церковну службу, де ставили свічки біля образу великомучениці і зверталися до неї зі своїми проханнями.

Святій Варварі молилися переважно жінки, щоб вона захистила їхніх дітей від хвороб, а самих жінок – від несправедливості з боку чоловіків і свекрухи.

У наших пращурів існувало повір’я, що від дня Варвари Дід Мороз по землі починає гуляти, і від його подихів все навколо покривається інієм. Тому народ без особливої потреби на вулицю не виходив, щоб не замерзнути.

Від 17 грудня на Русі починалася підготовка до зимових свят (Різдва, святок та Хрещення). Дівчата цього дня ворожили. В саду нарізали гілочок з вишні і ставили їх у посудину з водою.

Якщо до Різдва на гілках починали пробиватися листочки, значить, майбутнього року всі бажання і мрії здійсняться, а незаміжнім дівчатам це обіцяло весілля.

Іменини: Варвара, Геннадій, Іван, Уляна, Яна, Альбіна, Герман

Що не можна робити

Заборона на жіночі роботи (ткацтво та прядіння). Дозволялося тільки в’язати і вишивати.

Намагайтеся 17 грудня ні з ким не сваритися і не лихословити.

Бажати комусь зла і хвороб у цей день ні в якому разі не можна, інакше можна притягнути нещастя у власний будинок.

Що можна робити 17 грудня

Можна мити посуд, готувати і прибирати.

На Варвару бажано відвідати церкву і помолитися святій. Якщо такої можливості немає, то можна помолитися і вдома.

Що сталося цього дня

1538 — Папа Римський Павло III відлучив від Церкви англійського короля Генріха VIII.

1668 — на старшинській раді в Новгороді-Сіверському Дем’яна Многогрішного обрано гетьманом.

1777 — Франція визнала незалежність британських колоній в Північній Америці (майбутніх Сполучених Штатів Америки).

1790 — у Мексиці знайшли камінь з календарем ацтеків.

1872 — у приміщенні школи сестер Ліндфорс (вул. Фундуклеївська, нині Богдана Хмельницького) відбулася перша вистава українського музичного театру в Києві — "Чорноморці" (автор — М. Лисенко; постановник — М. Старицький, він же — автор лібрето за мотивами твору Я. Кухаренка).

1885 — французький уряд оголосив про встановлення свого протекторату над Мадагаскаром, колонізація якого почалась у XVII столітті.

1897 — на Харківському паровозобудівному заводі збудували перший український паровоз.

1903 — Орвіл Райт здійснив перший у світі політ на літаку, важчому за повітря, сконструйованому ним разом зі своїм братом Вілбером. Політ тривав 12 секунд.

1917 — розпочав роботу Всеукраїнський з’їзд робітничих, солдатських і селянських депутатів, який підтримав Українську Центральну Раду. 20 грудня з’їзд відкинув ультиматум петроградської Ради Народних Комісарів, що стало приводом для українсько-більшовицької війни

1920 — летовище Схіпхол в Амстердамі почали використовувати для прийому літаків цивільної авіації (нині — головний аеропорт Нідерландів)

1957 — США провели перше успішне випробування міжконтинентальної балістичної ракети "Атлас".

1962 — відбувся перший виступ Beatles на телебаченні — на каналі Granada TV вони виконали пісню Love Me Do

1984 — Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію "Про неприпустимість політики державного тероризму та будь-яких дій держав, які спрямовані на підрив суспільно-політичного устрою в інших суверенних державах".

1986 — у Кембриджському шпиталі вперше в історії медицини здійснено одночасну пересадку серця, печінки та легенів.

1989 — на телеканалі Fox (США) відбулась прем’єра мультсеріалу "Сімпсони".

1990 — у Москві почався IV з’їзд народних депутатів СРСР, у перший же день якого прозвучала вимога відставки президента Михайла Горбачова.

1992 — депутати Федеральних зборів Чехословаччини ухвалили постанову про припинення від 1 січня 1993 року існування Чехословацької Федеративної Республіки й утворення держав-спадкоємниць — Чехії та Словаччини.

1992 — у Вашингтоні, Оттаві та Мехіко підписано Угоду про Північноамериканську зону вільної торгівлі — (NAFTA).

1996 — у столиці Перу Лімі члени ліворадикального руху Тупак Амару захопили в заручники 490 високопоставлених гостей посла Японії і погрожували їх убити. Лише через 5 місяців поліція визволила заручників і знищила терористів.

1998 — США і Велика Британія завдали авіаційні удари по Іраку під приводом відмови того співпрацювати зі спеціальною комісією ООН з питання контролю над іракським озброєнням. Таке ускладнення міжнародної ситуації дозволило відкласти призначене наступного дня голосування в Конгресі США щодо імпічменту президента Білла Клінтона.

Народні прикмети на 17 грудня

Якщо за вікном мороз, то холодна погода триватиме ще довго.

Зоряне небо – до холодів, тьмяне – до відлиги.

Дим з труби вгору йде – до морозу, стелиться по землі – до потепління.

Червоний захід – до ясної погоди.

Хмарна погода віщує сніг.

Якщо на вулиці тепло, то буде хороший урожай льону.

Якщо погода ясна і безхмарна, то очікуються морози.

Нагадаємо, що пророкують зірки 17 грудня. Гороскоп для всіх знаків

Джерело: ТСН