Який день
Сьогодні Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів. Цей день вважається одним із міжнародних днів ООН. Свято заснували 2013 року, щоб привернути більше уваги до того, що обмежує можливість журналістів у виконанні своєї роботи і того, що підриває права суспільства отримувати вірну інформацію. Саме цю дату вибрали, як пам’ять про двох французів-журналістів, які мали висвітлювати збройний конфлікт в Малі. Їх звали Гіслен Дюпоні і Клод Верлон. Їх викрали і вбили бойовики 2 листопада 2013 року.
А у Мексиці сьогодні святкують День мертвих. У нього язичницьке коріння від давніх народів, цим віруванням кілька тисяч років. У ацтеків і майя був культ смерті, проводилися ритуали з вшанування мертвих. Традиції були такими сильними, що навіть після приходу іспанських конкістадорів і католиків, вони все одно залишилися в житті людей. Цей день вважається часом, коли потрібно згадувати померлих родичів і традиції родини, а ще цього дня сміються над смертю та радіють життю.
Щорічно 2 листопада в Білорусі відзначається День пам'яті, встановлений Указом президента Республіки Білорусь № 157 від 26 березня 1998 року. У народі цей день називають Осінні Діди (Восеньскiя Дзяди), який православні святкували на третьому тижні після Покрови. Це день поминання предків.
Яке православне свято
Цього дня православна церква згадує святого великомученика Артемія Антіохійського. За переказами, Артемій служив воєначальником при Костянтині Великому, а також за його сина Констанса. Він вів старанну службу, тому правителі дали йому посаду намісника Єгипту. А після приходу імператора Юліана Відступника і початку гоніння християн, Артемій став критикувати дії нового імператора. Тому його заарештували й катували. Але він все витримав і не зрікся своєї віри. В результаті його обезголовили.
Які традиції на свято
Цього дня капусту рубали і, зазвичай, квасили. Це була дуже смачна закуска, яку дуже любили. Цього дня казали: "На Артемія капусту рубають, солять, тиснуть і мнуть, щоб соку дала більше". А чоловіки лагодили паркани, щоб наступний рік був більш врожайним. Таке було повір'я. Та й від вовків намагалися захиститися, які в цей час виходили з лісу й нападали на людей і худобу.
Знахарі вважали, що цього дня найкраще лікувати різні шлункові захворювання. Якщо людина хворіла чимось подібним, то потрібно було молитися святому Артемію. Саме він повинен допомагати лікувати такі недуги. Така віра була через перекази, що коли язичники мучили його, то придавили в результаті важким камінням. А камінь так розчавив святого, що його нутрощі вивалилися на землю. Тому Господь дав силу Артемію чути молитви хворих і допомагати їм.
Іменини: Артем (Артемій), Герасим, Герман, Іван, Леонід, Микола, Михайло, Олександр, Павло і Петро, Ірина
Що не можна робити
Цього дня не можна критикувати і погано говорити про покійних
Не можна веселитися, сміятися й голосно говорити на цвинтарі.
Не можна гасити свічку, яка горить в пам'ять про померлих. Вона повинна догоріти сама.
Не можна йти на кладовище після заходу сонця.
Що можна робити 2 листопада
2 листопада — День поминання покійних. Цього дня люди повинні пам'ятати про тих, хто пішов з життя.
Приготуйте особливу вечерю. Це можуть бути млинці, пиріг, пиріжки або ж рисова каша з медом і сухофруктами. За бажанням, можете приготувати свою улюблену страву. Традиційно в цей день до столу подають кагор або червоне вино. Перед тим, як сісти до столу, варто звернутися подумки або пошепки зі словами: "Померлі, приходьте до нас їсти і пити".
Поставити на стіл фотографії померлих родичів.
Поставити запалену свічку і тарілку, на якій має бути їжа, склянка з горілкою, накрита шматком хліба.
Поговорити з покійними під час молитви. У цей день все сказане буде почуто. Їм можна сказати про те, як ви їх любите, згадуєте та пам'ятаєте. Ви також можете попросити у них підтримки, захисту. Розкажіть їм про свої проблеми, і вам одразу стане набагато легше.
Що сталося цього дня
1708 — руйнування московським військом Батурина, Батуринська трагедія.
1721 — Сенат надав Петру I титул імператора.
1833 — Микола І підписав наказ про заснування Київського університету.
1848 — "Весна народів": після обстрілу австрійською артилерією повсталі поляки у Львові капітулювали.
1894 — на російський престол зійшов Микола II.
1914 — Французька республіка, Велика Британія і Російська імперія оголосили війну Османській імперії.
1938 — Королівство Угорщина захопило південні частини Словаччини і Карпатської України.
1941 — червоноармійські війська залишили з боями районні центри Криму Ак-Мечеть, Бахчисарай, Іслам-Терек, Леніне, Старий Крим і Судак.
1943 — червоноармійські війська зайняли районні центри Горностаївку, Каланчак, Каховку, Скадовськ Миколаївської області.
1977 — Леонід Брежнєв запропонував загальне припинення виробництва ядерної зброї.
2000 — у лісі під Таращею знайдене тіло журналіста Георгія Ґонґадзе, який зник ще 16 вересня.
Народні прикмети на 2 листопада
Вовки на Артемія виють – до морозу.
Сніг випав на суху землю – до потепління.
Модрина скинула гілки – скоро піде сніг.
Нагадаємо, що пророкують зірки 2 листопада. Гороскоп для всіх знаків.
Джерело: ТСН