Який день
У Великій Британії сьогодні святкують День яблука. Цей захід було вперше організовано 1990 року за ініціативою "Common Ground" - однієї з благодійних організацій Туманного Альбіону. Деякі вже поспішили назвати "День яблука" (що відзначається підданими англійської корони) не інакше як: "Всесвітній яблучний день". І хоча ця назва помилкова, вона цілком може стати пророчим.
Свято несе в собі деякі елементи ярмарку з тематичним яблучним ухилом, на якому можна не тільки спробувати сотні сортів яблук (частина з яких взагалі не буває в продажу в магазинах), а й купити саджанці для того, щоб вирощувати їх у власному саду або біля будинку .
На святі можна поласувати найрізноманітнішими кулінарними стравам з яблук і отримати рецепти деяких з них, щоб згодом мати можливість готувати їх в домашніх умовах.
Вже традиційним атрибутом цього свята стали всілякі "яблучні конкурси", такі як стрільба з лука по яблуках або очищення яблука, де виграє той, хто зумів зрізати найдовшу шкірку з яблука.
Яке православне свято
У церкві 21 жовтня вшановується пам’ять святого Трифона і Пелагеї. Трифон жив у XVI столітті на території одного із сіл Архангельської губернії. З дитинства він відчував потребу служити Богу, а ще більше зміцнився в своїх намірах після того, як почув у храмі слова про те, що ченці стають Божими обранцями. Трифон вирішує стати ченцем і таємно покидає рідну домівку, попрямувавши в Пермську губернію. Там він оселився на території монастиря і прийняв постриг. Трифон протягом свого життя настільки щиро молився і працював, що абсолютно не жалів себе, а тому, одного разу навіть дуже сильно захворів. Коли Трифон був при смерті, до нього з’явився святий Миколай у супроводі ангела, наділивши його даром творити дива. Слава про здібності Трифона поширилося по всьому краю, а тому він, щоб не викликати заздрість у серцях своїх послідовників, пішов у пустелю, а потім перейшов річку Мулянка і побудував монастир на В’ятці.
Також 21 жовтня шанують Святу Пелагію, яка раніше вела розпусний спосіб життя, була танцівницею і блудницею. Але одного разу в Антіохію з’їхалися священики з усієї Сирії, і один з єпископів щиро молився за Пелагію, що вразило її настільки, що вона вирішила прийняти християнство і згодом навіть стала черницею, оселившись в чоловічому монастирі. Про те, що серед них перебуває жінка, ченці не знали до самої смерті Пелагії.
Які традиції на свято
Селяни саме 21 жовтня починали думати про те, який одяг стануть носити взимку. Намагалися його підлатати, зшити щось нове. Люди воліли не жартувати з зимою. Слов’яни вірили в те, що лісом керує Ліс Чесний. Цей дух практично ніколи не показується людям, є господарем власного простору і намагається не турбувати людство без видимої причини. Йому можна було поскаржитися на інших духів, які загрожують життю і безпеці людини.
Іменини: Віктор, Володимир, Микола, Дмитро, Василь, Іван, Павло, Петро, Таїсія, Тетяна, Пелагея, Єлизавета, Надія, Марія.
Що не можна робити
У день Пелагеї та Трифона категорично забороняється плести дурниці, інакше в житті може виникнути низка неприємностей.
Також не можна байдикувати — Пелагія цінує тих, хто щодня виконує поставлену мету.
21 жовтня не можна розповідати погані сни до самого заходу. За повір’ями, вони або здійсняться, або іншим чином принесуть невдачі.
Що можна робити 21 жовтня
Сьогодні ідеальний день для вирішення важливих питань.
Для пар, які обрали днем весілля 21 жовтня – прикмети обіцяють дружну сім'ю.
Що сталося цього дня
1056 — диякон Григорій вивів першу літеру. В історію рукопис увійшов під назвою "Остромирове Євангеліє". Це найдавніша зі збережених до нашого часу східнослов’янських рукописних книг. Її 294 аркуші прикрашені прекрасними заставками, трьома великими мініатюрами.
1520 — Фернан Магеллан відкрив і пройшов протоку між Атлантичним і Тихим океанами, названу згодом його іменем.
1596 — укладена Берестейська унія, відповідно до якої єпископи православної церкви на територіях Речі Посполитої визнали над собою владу Папи Римського.
1665 — українські козаки на чолі з гетьманом І. Брюховецьким підписали Московські статті, за якими визначалися взаємини козаків з Московським царством.
1805 — Трафальгарський бій, в якому британський флот під командуванням адмірала Нельсона розгромив франко-іспанський флот.
1879 — американський винахідник Томас Едісон випробував свою першу лампу розжарювання з вугільною ниткою.
1897 — у Миколаєві почав працювати Чорноморський суднобудівний завод.
1921 — Василь (Липківський) висвячений на митрополита УАПЦ.
1940 — почався переїзд урядових установ Литовської РСР з Каунаса до нової столиці — Вільнюса.
1944 — у "Бермудському трикутнику" загадково зник екіпаж кубинського судна "Рубікон".
1950 — набрали чинності Женевські конвенції про захист жертв війни.
1991 — здійснений перший у світі політ над Еверестом на повітряній кулі.
1993 — на Всеукраїнському Православному Соборі Володимир Романюк обраний Патріархом Київським і всієї Руси-України.
1995 — Помісний Собор Української Православної Церкви Київського патріархату обрав патріархом Київським і всієї Руси-України митрополита Київського Філарета (Денисенка).
Народні прикмети на 21 жовтня
Хмари на Пелагею низько пливуть — до морозу.
Якщо до 21 жовтня з берези не опало все листя, сніг випаде пізно.
Якщо на Пелагею навколо сонця з’являється туманний ореол, то в найближчі дні буде суха і ясна погода.
Зірки 21 жовтня яскраво сяють — буде хороша погода, тьмяніють — до негоди.
Нагадаємо, що пророкують зірки 21 жовтня. Гороскоп для всіх знаків.
Джерело: ТСН