4 листопада 2020 року: яке сьогодні свято, прикмети та День ангела

Який день

В Україні сьогодні святкують День залізничника. Ініціатором цієї дати в українських календарях виступила Львівська залізниця. 4 листопада 1861 року, коли сучасний український Львів знаходився під протекцією Австро-Угорської імперії, на залізничний міський вокзал прибув перший пасажирський потяг, що мав назву "Ярослав". Це був справжній поїзд міжнародного сполучення, що відкрив сучасну історію української залізниці. Він курсував між Віднем і Львовом, перетинаючи міста Краків і Перемишль.

У Великобританії понад чотири століття в ніч з 4 на 5 листопада святкують Ніч Гая Фокса або Ніч феєрверків. Насправді це свято – символ порятунку монархії та день страти змовників, одного з яких звали Гай Фокс. Цей дворянин був один з учасників "Порохової змови" 1605 року, метою якого був воєнний переворот у Великобританії.

Змовникам не вдалося втілити в життя задумане. Про те, що в підземеллях парламенту планують підірвати величезні бочки з порохом, стало відомо в королівському оточенні. В ніч на 5 листопада в підземеллі схопили Гая Фокса. Він не був ватажком перевороту, але був відповідальним за підрив бочок, оскільки розумівся на пороху. Гая Фокса помістили в Тауер і стратили за кілька днів разом з іншими змовниками. Його ім'я стало символом замаху на королівську владу.

Яке православне свято

4 листопада православні християни святкують День Казанської ікони Божої Матері, однієї з найбільших святинь православної церкви.

Люди вірять, що молитви, звернені до пресвятої Богородиці саме цього дня, мають унікальну силу і здатні творити дива. При цьому, згідно з повір’ями, “Казанська” ікона Божої Матері зцілювала від різних хвороб багатьох людей, а деяким навіть поверталося втрачений зір. Вона також могла допомагати в боротьбі з недругами і при визволенні рідної країни від ворогів.

Казанська Божа Матір – покровителька сім’ї, тому її образ дарують як при вінчанні, так і при хрещенні дітей. Вона також цілителька в хворобах і рятівниця Батьківщини в лиху годину.

Які традиції на свято

За народним календарем 4 листопада – День зимової Казанської ікони Божої Матері. На Казанську намагалися завершити всі будівельні роботи.

Незаміжні дівчата 4 листопада вирушали до березового гаю. Там, за повір’ям, потрібно було знайти березовий листок, покритий інеєм. Вдивляючись в нього, можна було побачити свого майбутнього нареченого.

На Казанську було прийнято зустрічати чоловіків, які поверталися із заробітків. Жінки готували смачні страви і накривали столи.

4 листопада – день, сприятливий для укладення шлюбу. Вважається, що пара, яка зіграла в цей день весілля, буде жити довго і щасливо. Союз буде міцним, а вдома завжди буде матеріальний добробут.

Іменини: Анна (Ганна), Антонін, Анфіса, Ликерія (Лукерія), Максиміліан (Максим), Олександр, Павло, Федір, Серафим

Що не можна робити

Сьогодні не можна було працювати. Всі справи на Казанську намагалися переробити заздалегідь.

Що можна робити 4 листопада

Цього дня можна сходити до церкви і помолитися біля ікони Божої Матері, попросивши у неї за себе і своїх близьких. Не зайвим стане поставити біля образу свічку.

Щоб запаси на зиму збереглися і не зіпсувалися, необхідно димом ялівцю обкурити сарай або льох, де вони знаходяться.

Що сталося цього дня

1660 — капітуляція московських військ Шеремет'єва під Чудновом.

1708 — гетьман Іван Мазепа оголосив Петру I про свій перехід на сторону Шведської імперії та почав маневр на з’єднання з військами Карла XII.

1844 — у Львові утворена Академія технічна (з 1920 — Львівська політехніка).

1848 — Відкрите перше у світі метро. Ідею побудувати підземну залізницю для швидкого транспортування містян з одного кінця Лондона до іншого подав адвокат із Сіті Чарльз Пірсон. Перша лінія метро завдовжки 6 кілометрів зв’язувала лондонські вокзали Піддінгтон і Фаррінгдон і називалася "Metropolitan Railway", тобто "Столична залізниця". Скорочення цієї довгої назви до п’яти літер і породило усім нам знайоме "метро".

1861 — на Залізничний вокзал у Львові прибув перший на території сучасної України потяг з Відня; цей день вважається початком історії залізниць України.

1879 — Джейдс Рітті запатентував перший касовий апарат.

1899 — опублікована книга Зіґмунда Фройда "Тлумачення сновидінь".

1918 — вночі з 3 на 4 листопада почалися польсько-українські бої за Перемишль.

1921 — розпочався Другий зимовий похід Армії УНР під проводом генерал-хорунжого Юрія Тютюнника — головна Волинська група перейшла польсько-український радянський кордон під Олевськом.

1922 — у Королівстві Єгипет знайдена гробниця Тутанхамона.

1940 — Президія Верховної Ради СРСР встановила кордон між Молдавською та Українською РСР, внаслідок чого 8 із 14 районів колишньої Молдавської АРСР залишились в складі України.

1946 — підписано китайсько-американський Договір про дружбу та взаємну торгівлю.

1950 — у Римі держави-члени Ради Європи підписали Конвенцію про захист прав людини і основних свобод.

1956 — радянські війська придушили повстання в Угорщині.

1970 — пасажирський авіалайнер "Конкорд" під час випробувань удвічі перевищив швидкість звуку.

1979 — захоплення американського посольства у Тегерані іранськими студентами ("революційною гвардією").

Народні прикмети на 4 листопада

Зливовий дощ 4 листопада – негода триватиме ще довго.

Ранковий туман віщує відлига, а ясний день – похолодання.

Не можна вирушати в далеку дорогу 4 листопада – це, згідно з прикметами, обіцяє нещастя.

Немає дощу – чекай неврожаю наступного року.

Якщо припасів в засіках багато – прикмета, що зима буде суворою.

Нагадаємо, що пророкують зірки 4 листопада. Гороскоп для всіх знаків.

Джерело: ТСН