Експерти розповіли, хто може фінансувати анонсований Зеленським мініреферендум із п'яти запитань

У Верховній Раді поки не голосували за жодні законопроєкти щодо фінансування всеукраїнського опитування за держані кошти. Експерти припускають, що гроші візьмуть з "неофіційних бюджетів".

Про це перший заступник голови Верховної Ради України Руслан Стефанчук та експерт з політики та місцевого розвитку Олександр Солонтай розповіли в етері ток-шоу "Право на владу" на телеканалі 1+1.

"Ми не проголосували жодних законопроєктів, які стосуються виділення грошей з державного бюджету. Тому навіщо вводити в оману народ України, що це буде фінансуватися з державного бюджету, я не розумію", - наголосив Стефанчук.

За словами заступника очільника ВР, опитування не є питанням державного бюджету.

"Я не можу спойлерити ці речі, точно як і питання, які будуть задаватися, тому що це прерогатива президента України",- додав він.

Водночас Олександр Солонтай наполягає на тому, що кошти на проведення мініреферендуму візьмуть із "неофіційних бюджетів", а сам захід є "мобілізацією виборців". "Щоб люди йшли 25 жовтня голосувати", - сказав він.

За словами експерта, окрім коштів із державного бюджета, є ще декілька ймовірних варіантів фінансування.

"Приватні – коли людина приходить і платить за опитування. Цього не буде, очевидно, люди не будуть платити за те, що їх опитали, - висловився Солонтай. - Є кошти офіційні політичних сил. Це в день виборів юридично неможливо. Залишаються кошти, які передаються особами спонсорськими, приватними, громадськими, наприклад, міжнародними донорами, грантові".

Він додав, що "жодна грантова структура під це не підписувалась".

"Передається президенту. Це буде? Не буде, тому що це ніхто не візьме на себе, це корупційне діяння. Залишилися тіньові кошти, які політична сила виділила на вибори. Не секрет, що на всіх місцевих виборах, так само, як на парламентських виборах, є те, що проходить офіційно, і те, що проходить неофіційно", - припустив експерт.

Раніше заступник голови комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олександр Качура повідомив, що Верховна Рада не встигне ухвалити законопроєкт про юридичне оформлення опитування президента.

13 жовтня президент України Володимир Зеленський закликав українців прийти на дільниці 25 жовтня не лише, щоб проголосувати за кандидатів на місцевих виборах, а й відповісти на 5 актуальних запитань, які зараз обговорюються у суспільстві.

Ось перелік усіх п'яти запитань:

Чи підтримуєте ви ідею довічного ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах?

Чи підтримуєте ви створення вільної економічної зони на території Донецької та Луганської областей?

Чи підтримуєте ви скорочення кількості народних депутатів до 300?

Чи підтримуєте ви легалізацію канабісу в медичних цілях — для зменшення болю у важких хворих?

Чи підтримуєте ви право України на використання безпекових гарантій, визначених Будапештським меморандумом для відновлення її державного суверенітету й територіальної цілісності?

В Офісі президента запевняють, що ініційоване президентом опитування, на відміну від референдуму, не матиме прямих юридичних наслідків.

Джерело: ТСН