"Світ рухається шляхом спроб, а інколи й помилок": лікарка-інфекціоністка розповіла про правильність методів лікування за протоколом

Ірма Шелест
Переглядів статті "Світ рухається шляхом спроб, а інколи й помилок": лікарка-інфекціоністка розповіла про правильність методів лікування за протоколом 8378
16.11.20 16:22

В Україні хворих на коронавірус лікують згідно зі спеціальним медичним протоколом, який МОЗ затвердило у квітні 2020 року. Протокол декілька разів переписували і оновлювали, змінювали препарати через їхню неефективність або навіть небезпечність.

Про те, як в Україні лікують тяжких хворих з коронавірусом і чи підтвердила практика правильність вибору тих методів, які було внесено до протоколу, ТСН.ua розповіла лікарка-інфекціоністка Ольга Голубовська.

Лікарка вважає, що говорити про правильність методів лікування, внесених до протоколу, можна лише за попередніми висновками, тому що весь світ рухається шляхом спроб, а інколи й помилок.

"Однак приємно, коли переконуєшся у своїй правоті, тим більше що рішення ухвалюються на основі набутого світового і вже власного досвіду. Наприклад, вже з’явилися міжнародні дослідження, які підтвердили, що завдяки використанню препарату тоцилизумаб вдається на 45% зменшити потребу в інтубації тяжких хворих! А ми внесли його ще до першої редакції протоколу, подолавши страшенний опір, передусім з боку чиновників. Тепер критики, які виступали проти, вже гнівно обурюються тим, що держава не задовільняє потребу в цьому препараті. Також ми переконалися, що життя багатьох хворих рятують імуноглобуліни, тому незабаром "протоколізуємо" внутрішньовенне введення імуноглобулінів при тяжких формах COVID- 19", - говорить лікарка.

Вона зауважує, що цей метод сприяє пригніченню аутоімунних реакцій, його клінічні дослідження в Україні завершені і підтвердили високу ефективність при лікування тяжких хворих. Продовжуються дослідження щодо застосування гіперімунних імуноглобулінів. Щоправда, деякі фахівці виступають проти цього, аргументуючи тим, що досвіду їх використання немає.

"У когось немає досвіду, а хтось уже його напрацював, бо іншого виходу немає – на руках помирають тяжкі хворі, яких у стаціонарах дедалі більшає. Подібні "заперечення» від початку епідемії призводили до того, що нашим лікарям на місцях забороняли застосовувати препарати, які б на 100% врятували хворих! Але лікарі не могли їх призначати – довелося захищати колег протоколами. Нам слід намагатися звести до мінімуму ризики розвитку тяжкого перебігу хвороби шляхом своєчасного призначення різних методів лікування", - говорить лікарка.

Вона додає, що вся терапія порятунку хворих є патогенетичною, тож лікарям слід намагатися звести до мінімуму ризики розвитку тяжкого перебігу хвороби шляхом своєчасного призначення різних методів лікування.

"На цьому базується весь світовий досвід лікування COVID-19. Пригадайте, як на початку епідемії з’явилися протоколи ВООЗ, які забороняли використовувати глюкокортикостероїди (за винятком дуже обмежених випадків). Але зараз ми бачимо, що така терапія є основною у тяжких хворих. І лише завдяки клінічному мисленню кращих лікарів вдалося уникнути смертей багатьох українців", - розповіла ТСН.ua Голубовська.

Нагадаємо, що через значне поширення коронавірусу запровадження локдауну може бути виходом. Таку думку висловила лікарка-імунологиня, доктор медичних наук Алла Волоха.

Джерело: ТСН