Як і чому деякі атовці захищають незаконні забудови у Львові. Розслідування

Як і чому деякі атовці захищають незаконні забудови у Львові. Розслідування (GlavPost)

Після виходу матеріалу «Фантастична четвірка» до ZAXID.NET почали звертатися мешканці Львова та області з інформацією про діяльність фігурантів статті. Серед звернень був лист від мешканців м. Винники. Вони стверджували, що колишні атовці обслуговують інтереси фірми, яка незаконно забудовує їхнє подвір’я. Ці люди залякують мешканців і б’ють їх навіть у присутності правоохоронців.



Захистити винниківчан не спромігся навіть мер Володимир Квурт. Допомогти людям зголосився народний депутат Дмитро Добродомов. ZAXID.NET вирішив перевірити цю «фантастичну» історію.

Чи домовиться Добродомов?

«До п'ятниці ви статтю не давайте. Ми чекаємо результату від Добродомова. Він вже зустрічався з Веремеєнком. Нам мають подзвонити і сказати, чи віддають подвір’я. А тоді ми готові на будь-які інтерв’ю», – пояснює мешканка Винників Тетяна Кізима.

Тетяна Кізима, її чоловік Тарас та сусіди звернулися до ZAXID.NET після того, як впізнали в публікації «Фантастична четвірка» чоловіків, які вже другий рік залякують і нападають на них.

«Я хочу, щоб вони віддали людям землю, але за став я буду судитися і далі», – звертається до Тараса і Тетяни сусід Ярослав Семенюк. Він розкладає на столі купу судових рішень, скарг і приписів.

Будинок на вул. Забава, 137 і подвір'я, яке захищають його мешканці (фото ZAXID.NET)

Історія з незаконною забудовою на вул. Забава у Винниках розпочалася ще в 2006 році. Тоді Винниківська міськрада під головуванням мера Сергія Уварова віддала ділянку площею 0,31 га в 10-річну оренду будівельній фірмі «Бальтазар». Співзасновником цієї фірми був син Уварова – Віталій, а директоркою дружина депутата Винниківської міськради Андрія Чорного – Оксана Чорна.

Сам Андрій Чорний близько 15 років працював директором будівельної фірми «Гал-Дім». В жовтні 2016 року Чорного та ще двох депутатів Винниківської міськради за вимагання хабара затримала військова прокуратура та СБУ.

Ділянка, яку збирається забудувати фірма «Бальтазар» (Google Maps)

«Вони привезли на це місце бетонні блоки і просто кинули їх тут. А пізніше заявили, що на цій ділянці – незавершене будівництво. Навіть теперішній мер Квурт визнав, що це рейдерська схема захоплення землі», – показує в бік будови Тарас Кізима.

Будівництво досі має статус незавершеного, за металевим парканом видніються цегляні стіни. Однак помешкання у котеджному містечку з претензійною назвою Queen Town вже продають на сайтах нерухомості.

Перша черга котеджів Queen Town поруч із будинком на вул. Забава (фото ZAXID.NET)

Ділянка, яку пригледіли Уваров і Чорний, прилягає до будинку по вул. Забава, 137. Там мешкають три родини: Тарас і Тетяна Кізими з двома доньками, Зеновія Гнатюк з невісткою Любою і сім’я Оксани Чудяк.

Після того, як мешканці довідалися, що їхнє подвір’я хочуть забудувати, вони отримали документ, що ділянка від 1957 року належить до території їхнього будинку. Підтвердження вдалося розшукати в БТІ Львівської області, а от у Винниківській міськраді важливі документи таємничим чином зникли.

Можливо, це сталося ще в 2006 році, коли до Зеновії Гнатюк звернулися представники забудовника з проханням узгодити межі ділянки, яку вони хочуть орендувати.

«Прийшли до мене і кажуть: підпишіть. Я відповіла: «Нічого не буду підписувати, це наші городи, подвір’я, ми їх хочемо приватизувати. А вони тоді: «Ви нічого не приватизуєте. Земля у власності міськради, а ми її беремо в оренду. Цей підпис – просто формальність. Без вас обійдемося!», – розповідає 71-річна жінка.

І справді – забудовник обійшовся без згоди мешканців будинку на вул. Забава, 137. Підпис Зеновії Гнатюк у документі про погодження меж орендованої ділянки просто підробили.

Чи захистить Квурт?

Земля на вул. Забава має багато переваг: вже на сусідній вулиці починається ліс, за кілька кроків тече річка Марунька, а мальовниче Винниківське озеро розташоване всього за 500 м.

Зовсім поруч на ділянці за адресою вул. Забава, 106 звів свій будинок 57-річний підприємець Ярослав Семенюк. Будівля височіє над всією округою, а ще на території ділянки Семенюка – ставок площею 0,42 га.

Через паркан за 9 метрів від берегової лінії цієї водойми фірма «Бальтазар» почала будувати першу чергу котеджів Queen Town. Семенюк судиться із забудовником через грубе порушення норм Водного кодексу України, які забороняють будівництво на прибережній смузі у 25 м від водойми.

Ярослав Семенюк підтримує сусідів у боротьбі проти незаконного будівництва (фото ZAXID.NET)

«Шакали Уварова називають мене олігархом, але я ніколи не займав жодної державної посади. Я був цеховиком, а потім вклав гроші в нерухомість. У мене декларація на мільйон доларів! Я що не маю права збудувати собі такий будинок? Хай краще Уваров свою декларацію покаже!», – емоційно розповідає Ярослав Семенюк.

Чоловік обходить став на своїй ділянці і показує ознаки ерозії берегів.

«В Уварова була схема: типу будуємо школу чи садок, а насправді «лупили» багатоквартирні будинки. А тепер вже і за людські городи взялися. Вони ж будують в ямі, нижче рівня води. Одного дня воно прорве і затопить всі ці котеджі. І хто тоді буде винен? Їм бабло головне: купують суддів, залякують, плюють на приписи, привозять сюда всяку сволоту», – ще більше запалюється чоловік.

Будинок Ярослава Семенюка і став, поруч із яким ведеться будівництво котеджів фірми «Бальтазар» (фото ZAXID.NET)

У мешканців будинків на вулиці Забава позаду не одне судове засідання. Однак навіть після ухвали Апеляційного суду у Львівській області від 7 березня 2018 року, яка зобов’язує ТзОВ «Бальтазар» зупинити будівництво, процес зведення котеджів і далі тривав.

«Знаєш, що вони зробили? Пішли до тієї самої судді Леньо в Личаківському районному судді, яка раніше не побачила порушень і прийняла рішення на їхню користь в першій інстанції. І знаєш, що вона зробила? Скасувала постанову Апеляційного суду – вищої інстанції! Розумієш, який абсурд?!», – обурюється Ярослав Семенюк.

Недобудовані котеджі фірми «Бальтазар» (фото ZAXID.NET)

На суддів представники забудовника впливають у різний спосіб. Цей вплив відчув на собі інший суддя Личаківського районного суду Сергій Гирич. Ще 30 липня 2017 року він ухвалив відкрити провадження за позовом мешканців будинку по вул. Забава, 137 проти ТзОВ «Бальтазар» щодо скасування рішення Винниківської міськради і визнання договору оренди недійсним.

Йшлося лише про забезпечення провадження і розгляд справи по суті. Однак навіть після такого рішення на Facebook-сторінці ГО «Українська спілка учасників АТО» суддю Сергія Гирича звинуватили у корумпованості, а члени цієї організації прийшли до нього на робоче місце.

«Прийшли до мене в формі: «Громада вимагає звіту. Ви хабарник! Прошу на детектор брехні! Я намагався роз’яснити що таке забезпечення і для чого воно робиться, але мене перебивали, крик, шум і так далі. Я подякував і пішов. Потім я звернувся у Вищу раду правосуддя про втручання і подав заяву про самовідвід», – розповідає про той випадок суддя Сергій Гирич.

Суддя Сергій Гирич, який зазнав тиску від членів ГО «УСУ АТО»

У позові, який розглядав Сергій Гирич, йшлося про оскарження нового орендного договору, який Винниківська міська рада уклала з фірмою «Бальтазар» у травні 2016 року терміном на два роки. Термін першого 10-річного договору оренди на той час сплинув.

Питання розглядали на сесії Винниківської міськради. Тоді мер Винників Володимир Квурт запропонував компромісне рішення: розділити ділянку на дві частини, а на відстані 25 м від берегової лінії ставу та на такій же відстані від берега річки Маруньки збудувати 4 котеджі.

Подвір'я перед будинком на вул. Забави, 137 забудовник зобов’язувався віддати мешканцям. Після домовленостей під егідою Володимира Квурта забудовникові надали право на дворічну оренду ділянки.

Засідання Винниківської міськради від 12 травня 2016 року, на якому Володимир Квурт запропонував компромісне рішення щодо використання ділянки на вул. Забави (відео Разом TV)

У 2016 році у фірми «Бальтазар» почали змінюватися директори. Після Оксани Чорної близько місяця фірмою керував Віталій Уваров, а після нього керівником став колишній атовець Максим Каменецький, який також встиг попрацювати керівником ще двох компаній Уварова-сина.

На початку 2017 року Максима Каменецького на посаді керівника замінив Ігор Звінський. Він повідомив місцевим мешканцям, що будувати 4 котеджі фірмі невигідно, тому на ділянці з’явиться котеджне містечко з 13 котеджів. Домовленості, гарантом яких виступив Володимир Квурт, для забудовника виявилися недійсними. У травні 2017 року просто перед дверима мешканців будинку по вул. Забави, 137 з’явився високий металевий паркан.

«Ми тоді приїхали з відпочинку, десять днів нас не було. Бачимо – відгородили все подвір’я. Отут дитяча пісочниця, то впритул до неї був паркан», – розповідає Тарас Кізима.

Через тиждень мешканці написали звернення до міськради про проведення суботника і прибирання прибудинкової території. Вони гуртом пересунули паркан зі свого подвір’я. Забудовник розцінив це як самоуправство і пошкодження майна.

Розпочалися судові позови. До мешканців почали приходити чоловіки в камуфляжі, а серед них і колишній директор фірми-забудовника Максим Каменецький. Тепер він уже представляв громадську організацію учасників АТО. До мешканців вул. Забава Каменецький спочатку прийшов з винниківськими учасниками ГО «Інваліди-учасники бойових дій АТО».

Максим Каменецький (другий справа) на спільній прес-конференції з екс-мером Винників з Партії регіонів Сергієм Уваровим та начальником Держекоінспекції у Львівській області Миколою Маланичем (фото IA ZIK)

Від імені цієї організації Максим Каменецький виступав на засіданнях Винниківської міськради, де порушував питання про будівництво багатоквартирних будинків на вул. Кільцевій у Винниках.

Однак спроба Каменецького заручитися підтримкою винниківських атовців завершилася різкою заявою від ГО «Інвалідів-учасників бойових дій АТО» м.Винники. Місцеві атовці підтримали мешканців, виступили проти будівництва, а дії Каменецького назвали «зрадою і продажем інтересів громади та рідного міста».

«Наша органiзація вирішила: якщо забудовник піде проти людей, то ми не будемо цього підтримувати. Але Максим Каменецький і Олег Янда - ще один учасник АТО з Винників, вирішили інакше. Ми провели розмову, після неї наші шляхи з Каменецьким і Яндою розійшлися. Зараз ми не підтримуємо контактів», – розповів ZAXID.NET колишній командир десантно-штурмового відділення 80-ї бригади, винниківчанин Віталій Кобрин.

Натомість сам Максим Каменецький вважає, що конфлікт із винниківською ГО «Інвалідів-учасників бойових дій АТО» став проявом позиції лише однієї людини.

«Цю громадську організацію створював я і Богдан Кузьма. Віталій Кобрин вступив туди пізніше. На мою думку, заява висвітлює лише його думку», – каже ZAXID.NET Максим Каменецький.

Після того, як місцеві атовці відмовилися допомагати Каменецькому, він почав залучати до акцій на підтримку будівництва котеджів учасників львівської ГО «Української спілки учасників АТО»: Сергія Фаворського, Руслана Муцина, Сергія Лейченкова та інших учасників організації.

Члени «УСУ АТО» (зліва направо): Сергій Фаворський, Максим Каменецький, Сергій Лейченков, Руслан Муцин (фото ГО «Розвиток громади»)

Засновниками цієї організації виступають народний депутат від партії «БПП» Андрій Антонищак, член та екс-голова ГО «Розвиток громади» Олег Долінський і співзасновник спортивного клубу «Легіон» та благодійного фонду «Розвиток громади» бізнесмен Олександр Веремеєнко.

Максим Каменецький, який очолив організацію 22 серпня 2018 року, розповів ZAXID.NET, що учасники ГО «УСУ АТО» підтримують будівництво, оскільки представники «Бальтазару» пообіцяли віддати атовцям один із новозбудованих котеджів.

«Наша мотивація проста: один з котеджів, які там будуються, забудовник виділив для учасника АТО. Перед тим, як зайняти активну позицію щодо цієї забудови, ми вивчили документи та ознайомилися з рішеннями судів. Ми не вбачаємо там жодного порушення», – каже Максим Каменецький.

За словами Каменецького, мешканці «всі суди програли», а рішення Апеляційного суду Львівської області «не набрало сили». Недотримання 25-метрової захисної смуги від берегової лінії річки і ставу Максим Каменецький теж не вважає порушенням закону.

«Тільки в 2017 році Винниківська міська рада провела інвентаризацію водних об'єктів і включила річку Маруньку до реєстру цих об'єктів. Відповідно, в момент, коли видавалися містобудівні умови, річка не мала статусу водного об'єкту. А розташований поруч ставок і досі не має такого статусу», – стверджує Максим Каменецький.

Презентаційне відео котеджного містечка Queen Town (відео YouTube-каналу «Нерухомість від забудовників»)

Він також твердить, що забудовник пропонував різні варіанти вирішення ситуації, включно з виділенням окремого котеджу для мешканців будинку на вул. Забава, 137. Однак з незрозумілих для Каменецького причин мешканці не йдуть на компроміс з ТзОВ «Бальтазар».

На думку колишнього атовця, людьми маніпулює багатий сусід - Ярослав Семенюк. Але Семенюк натомість переконаний, що членам «УСУ АТО» просто платять за підтримку незаконного будівництва.

«Вони заявляли, що забудовник віддасть учасникам АТО котедж, але я маю інформацію, що їм заплатили. І далі платять за їхню участь. Вони ходять на всі судові засідання, на сесії міськради, приїжджали сюди на будівництво», – розповідає Ярослав Семенюк.

Володимир Квурт розповідає мешканцям, представникам забудовника і членам «УСУ АТО» про схему захоплення землі на вул. Забава. Увага, на відео звучить нецензурна лексика. (відео ZAXID.NET)

Перша фізична сутичка між учасниками ГО «УСУ АТО» і Семенюком відбулася під час одного із судових засідань 17 січня 2018 року. Відтоді конфлікт лише набирає обертів.

«Ми зверталися в ЛОДА. З депутатом Винниківської міськради Володимиром Почаєвцем в травні і червні 2017 року ходили до заступника Синютки – Замлинського. В кінці він нам каже: «Що ви ходите? У Винниках що – влади нема?», – згадує Ярослав Семенюк і додає, що начальник екологічної інспекції області Микола Маланич його так і не прийняв.

Атошники чи «банда»?

24 травня 2018 року у ТзОВ «Бальтазар» знову завершився договір оренди. На засідання Винниківської міськради прийшли учасники ГО «УСУ АТО» Руслан Муцин і Сергій Лейченков. Вони напали на Тараса Кізиму під час його виступу і переконували депутатів проголосувати за продовження орендної угоди.

Цього разу Володимир Квурт і депутати вирішили перенести рішення про укладення договору про оренду і створити робочу групу для досягнення компромісу між мешканцями і забудовником.

Сутичка під час засідання Винниківської міської ради 24 травня 2018 року (відео Разом TV)

Окрім того, Державна архітектурно-будівельна інспекція України у Львівській області видала припис, згідно з яким ТзОВ «Бальтазар» зобов’язане в 3-місячний термін усунути порушення державних будівельних норм.

Однак усі рішення, домовленості чи приписи не стримали забудовника від продовження будівництва.

«Я звертався до державних виконавців. Вони відмовлялися фіксувати порушення. Тоді я звернувся до приватних виконавців. Це допомогло, але ненадовго», – розповідає Ярослав Семенюк.

Приватний виконавець Наталія Баірова 30 серпня склала акт, яким зобов’язала забудовника зупинити будівельні роботи. Директор ТзОВ «Бальтазар» Ігор Звінський цей акт підписав, а вже через кілька днів будівництво відновилося.

Через декілька днів у машину Баіровій підкинули записку з погрозами, про що вона заявила у поліцію. Врешті Наталія Баірова скасувала своє попереднє рішення, а тепер навідріз відмовляється коментувати ситуацію щодо незаконної забудови.

Члени «Української спілки учасників АТО» на місці будівництва у серпні 2018 року (відео Тетяни Кізими)

Будівництво і далі тривало, аж поки 8 вересня мешканці заблокували заїзд бетоновозів на будівельний майданчик. На місці одразу ж з’явилися представники «Української спілки учасників АТО», які напали на мешканців.

«Приїхало людей двадцять. Дехто з них мав зброю. Показували: «Нам всьо пофіг. Робіть що хочете – всіх положим». Потім Лейченков вдарив мене по голові, я віддав йому аперкотом в щелепу. Він присів, пішов до машини, а потім повернувся і вдарив мене сюди. Зламав мені ребро – там точно кастет був на руці!», – розповідає Ярослав Семенюк.

Чоловік показує шрам над бровою, пояснюючи, що він з’явився від удару Лейченкова перстнем-печаткою.

«Вони ж не з Винників самі, а приїхали і кричать. Оцей Руслан Муцин таково до мене впритул кричить: «Тут моя земля! Я за неї воював!». А я до нього кричу: «Нє, то моя земля, бо я тут живу!». Я думала, він мене заб’є, а він мене послав. А я його: «Йди ти..», – згадує мешканка будинку на вул. Забава, 137, пані Люба.

«То не є атошники! То бандити! Настояща банда!», – додає її сусідка Оксана.

Під час нападу мешканці викликали на місце події поліцію.

«Приїхало п’ять нарядів. І просто стояли і дивилися, як нас б’ють. Фаворський комусь подзвонив, дав трубку патрульному. Каже: «Послухай, з тобою хочуть поговорити». І після того поліцейські просто стояли! Уявляєш собі таке в нормальній країні?», – запитує Ярослав Семенюк.

Мешканці будинків по вул. Забави обговорюють сутичку біля будівельного майданчика (фото ZAXID.NET)

За словами мешканців, на їхні прохання втрутитися в ситуацію патрульні відповідали, що перш за все мусять стежити за власною безпекою, щоб у них не відібрали зброю.

На питання про участь членів «УСУ АТО» в нападі на місцевих мешканців 8 вересня Максим Каменецький відповідає: «Це якийсь брєд, мені здається».

Після нападу Семенюк оскаржив бездіяльність правоохоронців, слідства і державних виконавців, однак сподівань на те, що подвір’я вдасться вберегти від забудови, у мешканців будинку на вул. Забава, 137 майже не залишилось.

Їхні звернення до львівських медіа завершувалися нічим: публікації або взагалі не з'являлися, або згодом зникали. Наприклад, видання «Форпост» 19 грудня 2017 року опублікувало статтю під заголовком «Забава у глухому куті в Винниках», але за якийсь час її просто видалили.

«Фаворський каже мені: «За вас ніхто не впишеться. Львів вже поділений між Копитком і Мордою. Якщо ми тут перші зайшли, то це наше». У всьому світі бандити торгують зброєю, наркотиками і проститутками, а ці – будують на людських городах», – розповідає Ярослав Семенюк.

З проханням врегулювати ситуацію вони звернулися до народного депутата Дмитра Добродомова, який пообіцяв зустрітися із засновником ГО «УСУ АТО» Олексадром Веремеєнком. Останній відомий у Львові як бізнес-партнер екс-нардепа від «Свободи» Ігоря Кривецького. За інформацією ІА ZIK, Кривецький і Веремеєнко познайомилися у 90-х завдяки близькості до кримінальних кіл, де їх знали за прізвиськами: «Пупс» і «Тімофєй».

Спільне фото членів «УСУ АТО» та «Розвитку громади» з Олександром Веремеєнком (у білій футболці посередині) (фото з Facebook-сторінки Сергія Лейченкова)

«Нам дуже допомагав місцевий депутат і помічник Добродомова Володимир Почаєвець. Потім приїхав Добродомов і заявив, що вирішить ситуацію. У п’ятницю має бути вже друга зустріч між ним, Квуртом і Веремеєнком. Тоді нам скажуть, чи віддають землю. Хоча ми вже нікому не віримо. Де гарантія, що нас знову не кинуть?», – запитує Тарас Кізима.

Депутат Володимир Почаєвець повідомив ZAXID.NET про деталі першої зустрічі, яка відбулася в середині вересня між Володимиром Квуртом, Дмитром Добродомовим і Олександром Веремеєнком. Зустріч відбулася у приміщенні Винниківської міськради, а Володимир Почаєвець представляв на ній інтереси мешканців будинку по вул. Забава, 137. Більше нікого на зустріч не допустили.

«Зустріч тривала довго - десь півтори години. Це вже було після бійки у вересні. Мешканців не мали можливості бути присутніми на зустрічі, тож виникло дві-три робочі версії вирішення ситуації. Як представник я мав обговорити з мешканцями можливі варіанти. І на 12 жовтня мали вийти на якусь мирову угоду», – розповів Володимир Почаєвець.

А «Тімофєй» прийде?

Зранку в п'ятницю, 12 жовтня, стало відомо, що запланована зустріч не відбудеться через зайнятість народного депутата Дмитра Добродомова.

«Ми перенесли зустріч рівно на тиждень. Маю великі сподівання, що ми все ж таки знайдемо порозуміння та інтереси мешканців будуть захищені», – розповів ZAXID.NET мер Винників Володимир Квурт.

Можливі порушення під час будівництва на вул. Забава міський голова Винників коментувати відмовився.

«Я не можу коментувати законність цих речей, але те, що відбулося і сам принцип, на якому була оформлена земельна ділянка, це зроблено негарно. Як міський голова, я хочу знайти порозуміння і захистити слабшу сторону, тобто мешканців. Тож давати коментарі чи оцінки, які можуть ускладнити процес домовленостей, буде неправильно», – пояснив Володимир Квурт.

Олександр Веремеєнко під час благодійного заходу у Львові (фото ГО «Розвиток громади»)

У коментарі ZAXID.NET народний депутат Дмитро Добродомов повідомив, що зустріч дійсно довелось відкласти через його напружений графік.

«Я щойно повернувся з Херсона, тому ми домовилися зустрітися через тиждень 19 жовтня. Там дуже важка ситуація, але пропозиція, яку мені вислав після попередньої розмови з активістами Володимир Квурт, може зрушити конфлікт з мертвої точки», – повідомив Дмитро Добродомов.

На запитання, чому учасником зустрічі щодо вирішення конфлікту є саме Олександр Вереєменко, Дмитро Добродомов відреагував з неабияким здивуванням.

«Олександр Веремеєнко? Він не бере участі. Від фірми бере участь юрист. Я взагалі знаю, хто такий Веремеєнко, але я не бачився в з ним. А ви прийдіть на зустріч через тиждень і побачите, хто там буде», – відповів народний депутат.

ZAXID.NET із вдячністю приймає запрошення Дмитра Добродомова і уважно стежитиме за розвитком ситуації навколо забудови на вул. Забава у Винниках.

P.S. Якщо вам відомі схожі випадки порушення закону чи недобросовісності з боку згаданих у публікації осіб, інших громадських активістів, організованих груп, що представляються учасниками АТО, звертайтеся на редакційну пошту info@zaxid.net (при потребі гарантуємо анонімність)

24.ua

Після виходу матеріалу «Фантастична четвірка» до ZAXID.NET почали звертатися мешканці Львова та області з інформацією про діяльність фігурантів статті. Серед звернень був лист від мешканців м. Винники. Вони стверджували, що колишні атовці обслуговують інтереси фірми, яка незаконно забудовує їхнє подвір’я. Ці люди залякують мешканців і б’ють їх навіть у присутності правоохоронців.

Захистити винниківчан не спромігся навіть мер Володимир Квурт. Допомогти людям зголосився народний депутат Дмитро Добродомов. ZAXID.NET вирішив перевірити цю «фантастичну» історію.

Чи домовиться Добродомов?

«До п'ятниці ви статтю не давайте. Ми чекаємо результату від Добродомова. Він вже зустрічався з Веремеєнком. Нам мають подзвонити і сказати, чи віддають подвір’я. А тоді ми готові на будь-які інтерв’ю», – пояснює мешканка Винників Тетяна Кізима.

Тетяна Кізима, її чоловік Тарас та сусіди звернулися до ZAXID.NET після того, як впізнали в публікації «Фантастична четвірка» чоловіків, які вже другий рік залякують і нападають на них.

«Я хочу, щоб вони віддали людям землю, але за став я буду судитися і далі», – звертається до Тараса і Тетяни сусід Ярослав Семенюк. Він розкладає на столі купу судових рішень, скарг і приписів.

Будинок на вул. Забава, 137 і подвір'я, яке захищають його мешканці (фото ZAXID.NET)

Історія з незаконною забудовою на вул. Забава у Винниках розпочалася ще в 2006 році. Тоді Винниківська міськрада під головуванням мера Сергія Уварова віддала ділянку площею 0,31 га в 10-річну оренду будівельній фірмі «Бальтазар». Співзасновником цієї фірми був син Уварова – Віталій, а директоркою дружина депутата Винниківської міськради Андрія Чорного – Оксана Чорна.

Сам Андрій Чорний близько 15 років працював директором будівельної фірми «Гал-Дім». В жовтні 2016 року Чорного та ще двох депутатів Винниківської міськради за вимагання хабара затримала військова прокуратура та СБУ.

Ділянка, яку збирається забудувати фірма «Бальтазар» (Google Maps)

«Вони привезли на це місце бетонні блоки і просто кинули їх тут. А пізніше заявили, що на цій ділянці – незавершене будівництво. Навіть теперішній мер Квурт визнав, що це рейдерська схема захоплення землі», – показує в бік будови Тарас Кізима.

Будівництво досі має статус незавершеного, за металевим парканом видніються цегляні стіни. Однак помешкання у котеджному містечку з претензійною назвою Queen Town вже продають на сайтах нерухомості.

Перша черга котеджів Queen Town поруч із будинком на вул. Забава (фото ZAXID.NET)

Ділянка, яку пригледіли Уваров і Чорний, прилягає до будинку по вул. Забава, 137. Там мешкають три родини: Тарас і Тетяна Кізими з двома доньками, Зеновія Гнатюк з невісткою Любою і сім’я Оксани Чудяк.

Після того, як мешканці довідалися, що їхнє подвір’я хочуть забудувати, вони отримали документ, що ділянка від 1957 року належить до території їхнього будинку. Підтвердження вдалося розшукати в БТІ Львівської області, а от у Винниківській міськраді важливі документи таємничим чином зникли.

Можливо, це сталося ще в 2006 році, коли до Зеновії Гнатюк звернулися представники забудовника з проханням узгодити межі ділянки, яку вони хочуть орендувати.

«Прийшли до мене і кажуть: підпишіть. Я відповіла: «Нічого не буду підписувати, це наші городи, подвір’я, ми їх хочемо приватизувати. А вони тоді: «Ви нічого не приватизуєте. Земля у власності міськради, а ми її беремо в оренду. Цей підпис – просто формальність. Без вас обійдемося!», – розповідає 71-річна жінка.

І справді – забудовник обійшовся без згоди мешканців будинку на вул. Забава, 137. Підпис Зеновії Гнатюк у документі про погодження меж орендованої ділянки просто підробили.

Чи захистить Квурт?

Земля на вул. Забава має багато переваг: вже на сусідній вулиці починається ліс, за кілька кроків тече річка Марунька, а мальовниче Винниківське озеро розташоване всього за 500 м.

Зовсім поруч на ділянці за адресою вул. Забава, 106 звів свій будинок 57-річний підприємець Ярослав Семенюк. Будівля височіє над всією округою, а ще на території ділянки Семенюка – ставок площею 0,42 га.

Через паркан за 9 метрів від берегової лінії цієї водойми фірма «Бальтазар» почала будувати першу чергу котеджів Queen Town. Семенюк судиться із забудовником через грубе порушення норм Водного кодексу України, які забороняють будівництво на прибережній смузі у 25 м від водойми.

Ярослав Семенюк підтримує сусідів у боротьбі проти незаконного будівництва (фото ZAXID.NET)

«Шакали Уварова називають мене олігархом, але я ніколи не займав жодної державної посади. Я був цеховиком, а потім вклав гроші в нерухомість. У мене декларація на мільйон доларів! Я що не маю права збудувати собі такий будинок? Хай краще Уваров свою декларацію покаже!», – емоційно розповідає Ярослав Семенюк.

Чоловік обходить став на своїй ділянці і показує ознаки ерозії берегів.

«В Уварова була схема: типу будуємо школу чи садок, а насправді «лупили» багатоквартирні будинки. А тепер вже і за людські городи взялися. Вони ж будують в ямі, нижче рівня води. Одного дня воно прорве і затопить всі ці котеджі. І хто тоді буде винен? Їм бабло головне: купують суддів, залякують, плюють на приписи, привозять сюда всяку сволоту», – ще більше запалюється чоловік.

Будинок Ярослава Семенюка і став, поруч із яким ведеться будівництво котеджів фірми «Бальтазар» (фото ZAXID.NET)

У мешканців будинків на вулиці Забава позаду не одне судове засідання. Однак навіть після ухвали Апеляційного суду у Львівській області від 7 березня 2018 року, яка зобов’язує ТзОВ «Бальтазар» зупинити будівництво, процес зведення котеджів і далі тривав.

«Знаєш, що вони зробили? Пішли до тієї самої судді Леньо в Личаківському районному судді, яка раніше не побачила порушень і прийняла рішення на їхню користь в першій інстанції. І знаєш, що вона зробила? Скасувала постанову Апеляційного суду – вищої інстанції! Розумієш, який абсурд?!», – обурюється Ярослав Семенюк.

Недобудовані котеджі фірми «Бальтазар» (фото ZAXID.NET)

На суддів представники забудовника впливають у різний спосіб. Цей вплив відчув на собі інший суддя Личаківського районного суду Сергій Гирич. Ще 30 липня 2017 року він ухвалив відкрити провадження за позовом мешканців будинку по вул. Забава, 137 проти ТзОВ «Бальтазар» щодо скасування рішення Винниківської міськради і визнання договору оренди недійсним.

Йшлося лише про забезпечення провадження і розгляд справи по суті. Однак навіть після такого рішення на Facebook-сторінці ГО «Українська спілка учасників АТО» суддю Сергія Гирича звинуватили у корумпованості, а члени цієї організації прийшли до нього на робоче місце.

«Прийшли до мене в формі: «Громада вимагає звіту. Ви хабарник! Прошу на детектор брехні! Я намагався роз’яснити що таке забезпечення і для чого воно робиться, але мене перебивали, крик, шум і так далі. Я подякував і пішов. Потім я звернувся у Вищу раду правосуддя про втручання і подав заяву про самовідвід», – розповідає про той випадок суддя Сергій Гирич.

Суддя Сергій Гирич, який зазнав тиску від членів ГО «УСУ АТО»

У позові, який розглядав Сергій Гирич, йшлося про оскарження нового орендного договору, який Винниківська міська рада уклала з фірмою «Бальтазар» у травні 2016 року терміном на два роки. Термін першого 10-річного договору оренди на той час сплинув.

Питання розглядали на сесії Винниківської міськради. Тоді мер Винників Володимир Квурт запропонував компромісне рішення: розділити ділянку на дві частини, а на відстані 25 м від берегової лінії ставу та на такій же відстані від берега річки Маруньки збудувати 4 котеджі.

Подвір'я перед будинком на вул. Забави, 137 забудовник зобов’язувався віддати мешканцям. Після домовленостей під егідою Володимира Квурта забудовникові надали право на дворічну оренду ділянки.

Засідання Винниківської міськради від 12 травня 2016 року, на якому Володимир Квурт запропонував компромісне рішення щодо використання ділянки на вул. Забави (відео Разом TV)

У 2016 році у фірми «Бальтазар» почали змінюватися директори. Після Оксани Чорної близько місяця фірмою керував Віталій Уваров, а після нього керівником став колишній атовець Максим Каменецький, який також встиг попрацювати керівником ще двох компаній Уварова-сина.

На початку 2017 року Максима Каменецького на посаді керівника замінив Ігор Звінський. Він повідомив місцевим мешканцям, що будувати 4 котеджі фірмі невигідно, тому на ділянці з’явиться котеджне містечко з 13 котеджів. Домовленості, гарантом яких виступив Володимир Квурт, для забудовника виявилися недійсними. У травні 2017 року просто перед дверима мешканців будинку по вул. Забави, 137 з’явився високий металевий паркан.

«Ми тоді приїхали з відпочинку, десять днів нас не було. Бачимо – відгородили все подвір’я. Отут дитяча пісочниця, то впритул до неї був паркан», – розповідає Тарас Кізима.

Через тиждень мешканці написали звернення до міськради про проведення суботника і прибирання прибудинкової території. Вони гуртом пересунули паркан зі свого подвір’я. Забудовник розцінив це як самоуправство і пошкодження майна.

Розпочалися судові позови. До мешканців почали приходити чоловіки в камуфляжі, а серед них і колишній директор фірми-забудовника Максим Каменецький. Тепер він уже представляв громадську організацію учасників АТО. До мешканців вул. Забава Каменецький спочатку прийшов з винниківськими учасниками ГО «Інваліди-учасники бойових дій АТО».

Максим Каменецький (другий справа) на спільній прес-конференції з екс-мером Винників з Партії регіонів Сергієм Уваровим та начальником Держекоінспекції у Львівській області Миколою Маланичем (фото IA ZIK)

Від імені цієї організації Максим Каменецький виступав на засіданнях Винниківської міськради, де порушував питання про будівництво багатоквартирних будинків на вул. Кільцевій у Винниках.

Однак спроба Каменецького заручитися підтримкою винниківських атовців завершилася різкою заявою від ГО «Інвалідів-учасників бойових дій АТО» м.Винники. Місцеві атовці підтримали мешканців, виступили проти будівництва, а дії Каменецького назвали «зрадою і продажем інтересів громади та рідного міста».

«Наша органiзація вирішила: якщо забудовник піде проти людей, то ми не будемо цього підтримувати. Але Максим Каменецький і Олег Янда - ще один учасник АТО з Винників, вирішили інакше. Ми провели розмову, після неї наші шляхи з Каменецьким і Яндою розійшлися. Зараз ми не підтримуємо контактів», – розповів ZAXID.NET колишній командир десантно-штурмового відділення 80-ї бригади, винниківчанин Віталій Кобрин.

Натомість сам Максим Каменецький вважає, що конфлікт із винниківською ГО «Інвалідів-учасників бойових дій АТО» став проявом позиції лише однієї людини.

«Цю громадську організацію створював я і Богдан Кузьма. Віталій Кобрин вступив туди пізніше. На мою думку, заява висвітлює лише його думку», – каже ZAXID.NET Максим Каменецький.

Після того, як місцеві атовці відмовилися допомагати Каменецькому, він почав залучати до акцій на підтримку будівництва котеджів учасників львівської ГО «Української спілки учасників АТО»: Сергія Фаворського, Руслана Муцина, Сергія Лейченкова та інших учасників організації.

Члени «УСУ АТО» (зліва направо): Сергій Фаворський, Максим Каменецький, Сергій Лейченков, Руслан Муцин (фото ГО «Розвиток громади»)

Засновниками цієї організації виступають народний депутат від партії «БПП» Андрій Антонищак, член та екс-голова ГО «Розвиток громади» Олег Долінський і співзасновник спортивного клубу «Легіон» та благодійного фонду «Розвиток громади» бізнесмен Олександр Веремеєнко.

Максим Каменецький, який очолив організацію 22 серпня 2018 року, розповів ZAXID.NET, що учасники ГО «УСУ АТО» підтримують будівництво, оскільки представники «Бальтазару» пообіцяли віддати атовцям один із новозбудованих котеджів.

«Наша мотивація проста: один з котеджів, які там будуються, забудовник виділив для учасника АТО. Перед тим, як зайняти активну позицію щодо цієї забудови, ми вивчили документи та ознайомилися з рішеннями судів. Ми не вбачаємо там жодного порушення», – каже Максим Каменецький.

За словами Каменецького, мешканці «всі суди програли», а рішення Апеляційного суду Львівської області «не набрало сили». Недотримання 25-метрової захисної смуги від берегової лінії річки і ставу Максим Каменецький теж не вважає порушенням закону.

«Тільки в 2017 році Винниківська міська рада провела інвентаризацію водних об'єктів і включила річку Маруньку до реєстру цих об'єктів. Відповідно, в момент, коли видавалися містобудівні умови, річка не мала статусу водного об'єкту. А розташований поруч ставок і досі не має такого статусу», – стверджує Максим Каменецький.

Презентаційне відео котеджного містечка Queen Town (відео YouTube-каналу «Нерухомість від забудовників»)

Він також твердить, що забудовник пропонував різні варіанти вирішення ситуації, включно з виділенням окремого котеджу для мешканців будинку на вул. Забава, 137. Однак з незрозумілих для Каменецького причин мешканці не йдуть на компроміс з ТзОВ «Бальтазар».

На думку колишнього атовця, людьми маніпулює багатий сусід - Ярослав Семенюк. Але Семенюк натомість переконаний, що членам «УСУ АТО» просто платять за підтримку незаконного будівництва.

«Вони заявляли, що забудовник віддасть учасникам АТО котедж, але я маю інформацію, що їм заплатили. І далі платять за їхню участь. Вони ходять на всі судові засідання, на сесії міськради, приїжджали сюди на будівництво», – розповідає Ярослав Семенюк.

Володимир Квурт розповідає мешканцям, представникам забудовника і членам «УСУ АТО» про схему захоплення землі на вул. Забава. Увага, на відео звучить нецензурна лексика. (відео ZAXID.NET)

Перша фізична сутичка між учасниками ГО «УСУ АТО» і Семенюком відбулася під час одного із судових засідань 17 січня 2018 року. Відтоді конфлікт лише набирає обертів.

«Ми зверталися в ЛОДА. З депутатом Винниківської міськради Володимиром Почаєвцем в травні і червні 2017 року ходили до заступника Синютки – Замлинського. В кінці він нам каже: «Що ви ходите? У Винниках що – влади нема?», – згадує Ярослав Семенюк і додає, що начальник екологічної інспекції області Микола Маланич його так і не прийняв.

Атошники чи «банда»?

24 травня 2018 року у ТзОВ «Бальтазар» знову завершився договір оренди. На засідання Винниківської міськради прийшли учасники ГО «УСУ АТО» Руслан Муцин і Сергій Лейченков. Вони напали на Тараса Кізиму під час його виступу і переконували депутатів проголосувати за продовження орендної угоди.

Цього разу Володимир Квурт і депутати вирішили перенести рішення про укладення договору про оренду і створити робочу групу для досягнення компромісу між мешканцями і забудовником.

Сутичка під час засідання Винниківської міської ради 24 травня 2018 року (відео Разом TV)

Окрім того, Державна архітектурно-будівельна інспекція України у Львівській області видала припис, згідно з яким ТзОВ «Бальтазар» зобов’язане в 3-місячний термін усунути порушення державних будівельних норм.

Однак усі рішення, домовленості чи приписи не стримали забудовника від продовження будівництва.

«Я звертався до державних виконавців. Вони відмовлялися фіксувати порушення. Тоді я звернувся до приватних виконавців. Це допомогло, але ненадовго», – розповідає Ярослав Семенюк.

Приватний виконавець Наталія Баірова 30 серпня склала акт, яким зобов’язала забудовника зупинити будівельні роботи. Директор ТзОВ «Бальтазар» Ігор Звінський цей акт підписав, а вже через кілька днів будівництво відновилося.

Через декілька днів у машину Баіровій підкинули записку з погрозами, про що вона заявила у поліцію. Врешті Наталія Баірова скасувала своє попереднє рішення, а тепер навідріз відмовляється коментувати ситуацію щодо незаконної забудови.

Члени «Української спілки учасників АТО» на місці будівництва у серпні 2018 року (відео Тетяни Кізими)

Будівництво і далі тривало, аж поки 8 вересня мешканці заблокували заїзд бетоновозів на будівельний майданчик. На місці одразу ж з’явилися представники «Української спілки учасників АТО», які напали на мешканців.

«Приїхало людей двадцять. Дехто з них мав зброю. Показували: «Нам всьо пофіг. Робіть що хочете – всіх положим». Потім Лейченков вдарив мене по голові, я віддав йому аперкотом в щелепу. Він присів, пішов до машини, а потім повернувся і вдарив мене сюди. Зламав мені ребро – там точно кастет був на руці!», – розповідає Ярослав Семенюк.

Чоловік показує шрам над бровою, пояснюючи, що він з’явився від удару Лейченкова перстнем-печаткою.

«Вони ж не з Винників самі, а приїхали і кричать. Оцей Руслан Муцин таково до мене впритул кричить: «Тут моя земля! Я за неї воював!». А я до нього кричу: «Нє, то моя земля, бо я тут живу!». Я думала, він мене заб’є, а він мене послав. А я його: «Йди ти..», – згадує мешканка будинку на вул. Забава, 137, пані Люба.

«То не є атошники! То бандити! Настояща банда!», – додає її сусідка Оксана.

Під час нападу мешканці викликали на місце події поліцію.

«Приїхало п’ять нарядів. І просто стояли і дивилися, як нас б’ють. Фаворський комусь подзвонив, дав трубку патрульному. Каже: «Послухай, з тобою хочуть поговорити». І після того поліцейські просто стояли! Уявляєш собі таке в нормальній країні?», – запитує Ярослав Семенюк.

Мешканці будинків по вул. Забави обговорюють сутичку біля будівельного майданчика (фото ZAXID.NET)

За словами мешканців, на їхні прохання втрутитися в ситуацію патрульні відповідали, що перш за все мусять стежити за власною безпекою, щоб у них не відібрали зброю.

На питання про участь членів «УСУ АТО» в нападі на місцевих мешканців 8 вересня Максим Каменецький відповідає: «Це якийсь брєд, мені здається».

Після нападу Семенюк оскаржив бездіяльність правоохоронців, слідства і державних виконавців, однак сподівань на те, що подвір’я вдасться вберегти від забудови, у мешканців будинку на вул. Забава, 137 майже не залишилось.

Їхні звернення до львівських медіа завершувалися нічим: публікації або взагалі не з'являлися, або згодом зникали. Наприклад, видання «Форпост» 19 грудня 2017 року опублікувало статтю під заголовком «Забава у глухому куті в Винниках», але за якийсь час її просто видалили.

«Фаворський каже мені: «За вас ніхто не впишеться. Львів вже поділений між Копитком і Мордою. Якщо ми тут перші зайшли, то це наше». У всьому світі бандити торгують зброєю, наркотиками і проститутками, а ці – будують на людських городах», – розповідає Ярослав Семенюк.

З проханням врегулювати ситуацію вони звернулися до народного депутата Дмитра Добродомова, який пообіцяв зустрітися із засновником ГО «УСУ АТО» Олексадром Веремеєнком. Останній відомий у Львові як бізнес-партнер екс-нардепа від «Свободи» Ігоря Кривецького. За інформацією ІА ZIK, Кривецький і Веремеєнко познайомилися у 90-х завдяки близькості до кримінальних кіл, де їх знали за прізвиськами: «Пупс» і «Тімофєй».

Спільне фото членів «УСУ АТО» та «Розвитку громади» з Олександром Веремеєнком (у білій футболці посередині) (фото з Facebook-сторінки Сергія Лейченкова)

«Нам дуже допомагав місцевий депутат і помічник Добродомова Володимир Почаєвець. Потім приїхав Добродомов і заявив, що вирішить ситуацію. У п’ятницю має бути вже друга зустріч між ним, Квуртом і Веремеєнком. Тоді нам скажуть, чи віддають землю. Хоча ми вже нікому не віримо. Де гарантія, що нас знову не кинуть?», – запитує Тарас Кізима.

Депутат Володимир Почаєвець повідомив ZAXID.NET про деталі першої зустрічі, яка відбулася в середині вересня між Володимиром Квуртом, Дмитром Добродомовим і Олександром Веремеєнком. Зустріч відбулася у приміщенні Винниківської міськради, а Володимир Почаєвець представляв на ній інтереси мешканців будинку по вул. Забава, 137. Більше нікого на зустріч не допустили.

«Зустріч тривала довго - десь півтори години. Це вже було після бійки у вересні. Мешканців не мали можливості бути присутніми на зустрічі, тож виникло дві-три робочі версії вирішення ситуації. Як представник я мав обговорити з мешканцями можливі варіанти. І на 12 жовтня мали вийти на якусь мирову угоду», – розповів Володимир Почаєвець.

А «Тімофєй» прийде?

Зранку в п'ятницю, 12 жовтня, стало відомо, що запланована зустріч не відбудеться через зайнятість народного депутата Дмитра Добродомова.

«Ми перенесли зустріч рівно на тиждень. Маю великі сподівання, що ми все ж таки знайдемо порозуміння та інтереси мешканців будуть захищені», – розповів ZAXID.NET мер Винників Володимир Квурт.

Можливі порушення під час будівництва на вул. Забава міський голова Винників коментувати відмовився.

«Я не можу коментувати законність цих речей, але те, що відбулося і сам принцип, на якому була оформлена земельна ділянка, це зроблено негарно. Як міський голова, я хочу знайти порозуміння і захистити слабшу сторону, тобто мешканців. Тож давати коментарі чи оцінки, які можуть ускладнити процес домовленостей, буде неправильно», – пояснив Володимир Квурт.

Олександр Веремеєнко під час благодійного заходу у Львові (фото ГО «Розвиток громади»)

У коментарі ZAXID.NET народний депутат Дмитро Добродомов повідомив, що зустріч дійсно довелось відкласти через його напружений графік.

«Я щойно повернувся з Херсона, тому ми домовилися зустрітися через тиждень 19 жовтня. Там дуже важка ситуація, але пропозиція, яку мені вислав після попередньої розмови з активістами Володимир Квурт, може зрушити конфлікт з мертвої точки», – повідомив Дмитро Добродомов.

На запитання, чому учасником зустрічі щодо вирішення конфлікту є саме Олександр Вереєменко, Дмитро Добродомов відреагував з неабияким здивуванням.

«Олександр Веремеєнко? Він не бере участі. Від фірми бере участь юрист. Я взагалі знаю, хто такий Веремеєнко, але я не бачився в з ним. А ви прийдіть на зустріч через тиждень і побачите, хто там буде», – відповів народний депутат.

ZAXID.NET із вдячністю приймає запрошення Дмитра Добродомова і уважно стежитиме за розвитком ситуації навколо забудови на вул. Забава у Винниках.

P.S. Якщо вам відомі схожі випадки порушення закону чи недобросовісності з боку згаданих у публікації осіб, інших громадських активістів, організованих груп, що представляються учасниками АТО, звертайтеся на редакційну пошту info@zaxid.net (при потребі гарантуємо анонімність)

24.ua