10 грудня 2020 року: яке сьогодні свято, прикмети та День ангела

Який день

День прав людини офіційно встановлений на зборах Генеральної Асамблеї ООН в грудні 1950 року. Дата була обрана на честь ухвалення 1948 року загальної Декларації прав людини. У документі були проголошені невід’ємні права, властиві кожній людині незалежно від її раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних чи інших переконань.

Міжнародний день прав тварин святкується щороку 10 грудня, в один день з Міжнародним днем прав людини. Це свято об’єднує в Україні та світі всіх, хто виступає на захист тварин і проти їх вбивства заради м’яса, хутра, дослідів та розваг. Всесвітня декларація прав тварин ухвалена на Всесвітній декларації прав людини 10 грудня 1948 року, та має на меті припинення експлуатації та вбивства тварин.

Щорічно 10 грудня відбувається Демонстрація запалювання свічок - у всій Європі, Північній і Південній Америці і в багатьох інших країнах, де права тварин ігноруються, там де тварини страждають і гинуть.

День Нобеля - це щорічне вручення Нобелівської премії, яке відбувається 10 грудня в Стокгольмі. Нобелівська премія користується міжнародним визнанням як найпочесніша громадянська відзнака. Кожен лауреат отримує золоту медаль із зображенням Нобеля і диплом.

Нобелівські премії з фізики, хімії, фізіології або медицини, літератури та економіки вручає лауреатам його Величність Король Швеції на церемонії, що відбувається у річницю смерті Альфреда Нобеля. Розмір грошової премії змінюється щорічно і становить приблизно 1 мільйон доларів.

У шанувальників футболу всього світу є своє свято - Всесвітній день футболу. Подякувати за нього можна ООН, яка і запропонувала його святкувати 10 грудня кожного року. Таким чином міжнародна спільнота вшановує цей вид спорту, який для багатьох мільйонів не просто гра, а стиль життя.

Яке православне свято

10 грудня християни святкують свято під назвою Знамення. Шанується один з найважливіших образів в християнстві – ікона Пресвятої Богородиці, яка і називається “Знамення”. На ній зображено Богоматір, що молиться. Також на іконі зображено немовля Ісус на грудях Марії. Ця ікона вважається чудотворною.

Крім того, 10 грудня віряни вшановують пам’ять святого Романа. Святому моляться про позбавлення від безпліддя. За переказами, преподобний мав чудесний дар зцілення, що допоміг завагітніти багатьом жінкам.

Які традиції на свято

Оскільки на 10 грудня припадає одразу два церковних свята (шанування святого Романа та ікони Богородиці "Знамення"), то цього дня була заборона на всі види праці.

Чоловіки нічого не ремонтували та не будували, а жінки не бралися за рукоділля. За народним повір'ям, хто сьогодні візьме в руки нитку і голку, той зашиє тепло, а це може призвести до загибелі озимини.

У Романів день рибалки не ходять на водойми, тому що, за прикметами, улову все одно не буде, риба цього дня ховається у вирі.

Жінки сьогодні можуть допомогти своїм улюбленим чоловікам і випросити для них щасливу долю

За традицією, жінки на Русі в Романів день зранку вирушали в храм на службу, запалювали свічки, просили святого і Божу Матір про щасливу долю для синів, онуків і чоловіків.

Іменини: Олексій, Борис, Всеволод, Гаврило, Сергій, Федір, Яків, Адам

Що не можна робити

Не можна в’язати або шити.

Не можна впускати у будинок старих, немічних і бідних. Після цього можуть початися хвороби і бідність.

Рибалкам цього дня не можна ходити на промисел. До Знамення вся риба ховається, тому рибалка буде непродуктивною.

Що можна робити 10 грудня

Якщо на світанку стати обличчям до північного вітру, то всі печалі і біди підуть.

Бездітні жінки цього дня просять Романа Чудотворця позбавити їх від безпліддя та подарувати радість материнства.

Святий лик на іконі "Знамення" допомагає від різних недуг. Перед ним моляться, вирушаючи в далеку дорогу, просять про позбавлення від бід та нещасть.

Що сталося цього дня

1520 — Мартін Лютер привселюдно спалив папську буллу Exsurge Domine про відлучення його від церкви у Віттенбергу.

1637 — козацькі війська під проводом Павла Бута зазнали поразки від поляків біля містечка Боровиця.

1684 — Едмонд Галлей зачитав на засіданні Королівського товариства роботу Ісаака Ньютона De motu corporum in gyrum, в якій закони Кеплера були виведені на основі теорії тяжіння.

1768 — у Великій Британії засновано Королівську Академію Мистецтв, найбільш впливову та авторитетну Асоціацію художників Великої Британії.

1817 — Міссісіпі став 20-м штатом США. Його назва у перекладі з мови індіанців означає "Велика річка". Інші назви — "Штат магнолії" і "Штат гостинності".

1901 — у Стокгольмі вручені перші Нобелівські премії.

1948 — Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини.

1949 — під час масштабної кампанії усунення кваліфікованих українських працівників з академічних установ у звинуваченні "за антирадянську діяльність" заарештовано історика, археографа Ярослава Дашкевича. До 19.01.1950 з Львівської наукової бібліотеки ім. В. Стефаника під приводом "скорочення посад" було звільнено близько 20 бібліотечних спеціалістів. Формальним приводом для репресій стало вбивство Я. Галана.

1953 — вийшов перший номер журналу "Плейбой".

1960 — почалося будівництво нафтопроводу "Дружба"

1981 — американський журнал The New England Journal of Medicine опублікував замітку про нове захворювання, яке призвело до загибелі 95 осіб, в основному серед гомосексуалів. Пізніше недуг отримав назву "синдром набутого імунодефіциту" (СНІД).

1999 — Панамський канал перейшов під юрисдикцію Панами (раніше був під юрисдикцією Сполучених Штатів).

Народні прикмети на 10 грудня

Якщо на небі зірки яскраво горять, то буде мороз, тьмяно – відлига.

Дим з труби піднімається стовпом – до похолодання, злітає вниз – до потепління.

Багряна зоря – до сильного вітру.

Корови сопуть і пирхають – до морозу.

Ліс сильно шумить або горобці весело цвірінькають – до потепління.

 

Джерело: ТСН