24 жовтня - собор преподобних Оптинських старців: неймовірні історії святих і молитва

Дивним чином, з середини XIX століття і до початку Другої Світової війни у чоловічому монастирі Оптина Пустинь жили ченці, яких називали старцями за те, що мали Дари Святого Духа - пророцтв, промов, чудотворінь. Оптинські старці залишили багато духовних писемних творів, які і сьогодні надихають віруючих. Молитва Оптинських старців (див. в кінці, - Ред.) зараз одна з найбільш популярних молитов сучасності за свою простоту, щирість і палку любов до Бога.

14 преподобних Оптинських старців були канонізовані лише у кінці ХХ століття усі разом. Відтоді їх звуть "соборно" - преподобні Оптинські старці.

Вони мали гарну освіту, велике серце, здатне відчути чужий біль як власний. Преподобний Амвросій знав 5 іноземних мов, прп Макарій заснував монастирське видавництво і благословив вперше надрукувати стародавні духовні тексти мирською мовою. До старців приїжджали на духовну бесіду Микола Гоголь, Лев Толстой, Федір Достоєвський.

Старці - духовні спадкоємці стародавніх пророків та апостолів. Це були харизматичні особистості, які мали надзвичайний духовний досвід. За їхнім благословенням люди йшли по 500 км пішки! Адже Оптина зветься "Пустинню" не тому, що там була пустеля, а тому, що навкруги були непролазні, дикі ліси. І заснували Оптину Пустинь не заможні князі, а прості відлюдники, які жили аскетично та смиренно.

Серед 14 старців виокремлюють чотирьох, на яких трималися традиції Оптинського старчества:

духовна весна Оптиної - це преподобний Лев (засновник);

духовне літо - преподобний Макарій (просвітництво);

духовна осінь - преподобний Амвросій (духовний центр православ’я XIX століття);

духовна зима - преподобний Нектарій (юродивий, останній зі старців, що пророкував зруйнування Оптиної та прихід безбожної влади).

Преподобний Лев Оптинський заснував у монастирі традиції старчества. Він прийшов з шістьма учнями в Оптину вже наприкінці свого життя. Колишній ігумен став простим монахом, аби наповнити свою душу та серце смиренням.

Жили вони дуже просто у старій хатинці біля пасіки. Місцеві швидко дізналися, що у хатинці живе дивний старець Лев, який має дари Святого Духа, і через деякий час до нього почали приходити багато людей, бажаючих отримати благословення, добре слово і покаятися. Не всім у монастирі така пошана до старця подобалася. 12 років прп Лев потерпав від гонінь інших оптинських ченців. Його постійно переселяли з пасіки у скит, зі скита у монастир, з однієї келії в іншу. Але усі гоніння отець Лев приймав спокійно, з молитвою та іконою Богородиці в руках.

Преподобний Макарій Оптинський - учень прп Льва. Вже не відчував таких гонінь, бо ченці Оптиної зрозуміли: старці - Богом благословенні люди, які мають свою особливу місію - втішати та наставляти людські душі. Преподобний Макарій мав великий зріст і був дуже негарний зовні, але від нього йшло неймовірне тепло і благодать. Мав надзвичайну пам’ять, міг назвати незнайомця по імені. Благословив монастирське видавництво, де передруковували писемні духовні твори мирської мовою і розповсюджували світом. Це була справжня духовна революція XIX століття.

Преподобний Макарій Оптинський написав безліч листів до монахів, монахинь та мирян. Коли їх надрукували, вийшло 6 великих томів! Саме до отця Макарія приїздив Микола Гоголь на каяття за свої твори про нечисту силу. Навіть хотів виправитися, писати книги духовного наповнення і стати ченцем. Але старець Макарій Оптинський відмовив Гоголя від чернецтва, запевнивши, що в нього - інший шлях.

Преподобний Амвросій Оптинський вважається духовним наставником інтелігенції XIX століття. Попри те, що знав 5 іноземних мов, він розмовляв простою мовою із прислів’ями та жартами. Він був дуже хворим, не міг відстоювати багаточасові богослужіння, але завжди посміхався і радів усьому. Саме до Амвросія Оптинського приїздив Федір Достоєвський після смерті свого маленького сина. Він був лише три дні біля старця, але настільки наповнився цим світом, що написав перлину світової літератури "Брати Карамазови", де головний образ старця Зосими - це старець Амвросій Оптинський. Коли вже у кінці XX століття відновлювали монастир з руїн, хатинку старця Амвросія реконструювали по книзі "Брати Карамазови".

Старець Амвросій мав багато дарів Святого Духа. Просив помічника розкласти листи на підлозі, і просто показував своєю паличкою на той чи інший лист, кажучи: "Цьому напиши ось так…", "А цьому не треба, він незабаром до мене приїде", "У цього вже все владналося…", тощо.

Особливі стосунки у старця Амвросія були зі Львом Толстим. Письменника відлучили від церкви, але він декілька разів приїжджав до воріт Оптиної, аби покаятися, але так і не зміг туди зайти. Єдиний, з ким спілкувався Лев Толстой - був преподобний Амвросій Оптинський. Старець попереджав про "гордість розуму" і благав покаятися. Ті ж спроби вмовити письменника мав і учень старця - Варсонофій Оптинський. Але скільки не намагався, Толстой не прийняв його. Дивно, але коли у 30-ті роки ХХ століття Оптину зруйнують більшовики, у скитському храмі влаштують музей Льва Толстого, а його бюст стоятиме прямо в алтарі.

Преподобний Нектарій Оптинський - останній соборний старець. За півроку до революції 1917 він наче впав у дитинство. Почав носити червоний бантик на грудях, із ліхтариком обшукувати келії, збирати мотлох та, розклавши його на підлозі, казати: "Це в мене тепер музей!" У 30-ті роки ХХ століття, коли Оптину зачинили і пограбували, ця поведінка старця Нектарія виявилася пророцькою.

Молитва Оптинських старців

Господи, дай мені зустріти з душевним спокоєм усе, що принесе мені цей день.

Дай мені цілковито віддатися на волю Твою святу.

На всяк час дня цього в усьому настав мене і підтримай мене, Господи.

Які б я не дістав звістки, навчи мене приймати їх зі спокійною душею і твердим переконанням, що на все Свята Воля Твоя.

У всіх ділах моїх і словах керуй думками моїми і почуттями.

У всіх непередбачених випадках не дай мені забути, що все це - Ти посилаєш для мого спасіння.

Навчи мене просто і мудро ставитись до всіх людей, нікого не ображаючи, ані засмучуючи. Господи, дай мені силу перенести втому і всі події цього дня.

Керуй моєю волею і навчи мене молитись, вірити, надіятись, терпіти, прощати і любити.

Джерело: ТСН