Як реагує Європа на ситуацію в Афганістані і чи готова приймати звідти біженців — радяться міністри закордонних справ ЄС.
Про це з Берліна розповіла Наталія Фібріґ, йдеться 17 серпня у сюжеті ТСН.19:30.
Ніхто не чекав настільки стрімкого розвитку подій. У Берліні вже визнали помилку — ситуацію в Афганістані і дипломати, і розвідка оцінювали неправильно. Картини відчаю на летовищі в Кабулі — це ганьба для політичного Заходу, заявив президент країни. Помилку визнала і канцлерка Ангела Меркель.
"Ми майже 20 років були в Афганістані і за цей час не змогли досягти всього, що хотіли. Тому так, ця місія не була успішною і нам треба винести з цього урок, що треба ставити більш реалістичні цілі", — заявила Меркель.
Тепер європейці поспіхом намагаються принаймні вивезти своїх громадян. Перший евакуаційний літак Бундесверу заледве зміг приземлитися на летовищі Кабула вчора, після чого забрав тільки семеро людей. А сьогодні вдалося забрати 125 німецьких громадян та афганських співробітників. Франція та Німеччина відправляють для супроводу літаків своїх військових, принаймні сьогодні ситуацію на летовищі Кабула змогли взяти під контроль.
Сьогодні Німеччина планує відправити ще два літака для евакуації людей.
Екстрене засідання міністрів закордонних справ ЄС відбулося у форматі онлайн-конференції.
Європа намагатиметься знайти спільну позицію передусім в питанні міграції, хоча це може бути складно. Як варіанти рішень — тут дискутують про створення гуманітарного коридору для прийому біженців з Афганістану. Або пропонують підтримувати сусідні із Афганістаном країни, які очевидно приймуть на себе більшість біженців.
Результати екстреної наради в ЄС покажуть, що зможе вдіяти Європа з людської трагедією в Афганістані, за яку, за словами президента Німеччини, європейці також відповідальні.
І вже відомо, про що говорили європейські міністри.
Верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель заявив, що Євросоюзу доведеться говорити з новою владою Афганістану. Тобто Брюссель допускає можливість контакту з талібами. Про це інформує "Європейська правда".
"Ми повинні встановити зв’язок із владою в Кабулі. "Талібан" виграв війну, тож нам доведеться говорити з ними, вести діалог, щоб попередити потенційну гуманітарну і міграційну кризу. Цей діалог повинен бути зосереджений також на тому, як запобігти поверненню іноземних терористів, що використовували Афганістан як платформу. Ми будемо говорити з новою владою, такою, як вона є", — сказав головний дипломат ЄС.
За його словами, головний пріоритет Євросоюзу — евакуація своїх громадян та афганців, які співпрацювали з західними партнерами і хочуть покинути країну.
Боррель аносував нові заходи, щоб ситуація в Афганістані не призвела до нової міграційної кризи в ЄС. Він закликав підтримати транзитні країни й сусідів Афганістану.
Дипломат наголосив, що співпраця з майбутнім урядом Афганістану залежатиме дотримання ним прав усіх афганців - у тому числі жінок та нацменшин.
Вчора, 16 серпня, президент США Джо Байден виступив із заявою щодо ситуації в Афганістані.
Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.