Перший на Волині аукціон з продажу бурштину: як продавалося сонячне каміння

Бурштин із молотка. В Україні вперше відбувся відкритий аукціон із продажу бурштину. Тривав він на Волині, де працює єдине в державі комунальне підприємство з видобутку каміння.

Про це йдеться у сюжеті ТСН.19:30.

На виставці в коридорі облради - чотири десятки наймасивніших каменів бурштину. Розмістити більше не вистачило місця, тож решта на світлинах.

Усе це знайшли працівники єдиного в країні комунального підприємства з видобутку бурштину. Ліцензію на роботу воно отримало три роки тому, але запрацювати змогло лише у вересні.

"Були штучні перешкоди нашій діяльності. Нам блокували її, різні органи відкривали кримінальне провадження, генеральна прокуратура й інші, ми в судах відстоювали своє право", - говорить Анатолій Капустюк, в. о. директора комунального підприємства "Волиньприродресурс".

На підприємстві працює шістдесят працівників. Після роботи екскаватора – кожен метр обережно перекопують вручну лопатами.

За місяць робітники заробляють по двадцять тисяч гривень. І отримують премію - за найбільший камінь

Горезвісні помпи тут взагалі не використовують. А територію після робіт підприємство-підрядник власним коштом засаджуватиме лісом.

"Будуть проведені всі рекувальтиційні роботи, підготовлено грунт. Також оплачуємо один рік догляду за цими лісовими культурами", - зазначає Віктор Клепка, директор ТОВ "Надровидобування".

А ось поруч у лісі - сліди роботи нелегальних бурштинокопачів.

"Вони пошкоджують кореневу систему, від цього засихає ліс. Потім, де копають, вони його звалюють, залишають після себе завали", - говорить Клепка.

Ще страшніша картина у сусідній Рівненщині. Там гектари землі через нелегальний видобуток нині схожі на пустелі.

За перший місяць роботи працівники комнульного підприємства дістали з надр понад тонну сонячного каменю. Це втричі більше ніж два державних підприємства за рік. Саме цей бурштин і виставили на першому в Україні відкритому аукціоні. Торгувалися шестеро учасників. Троє - особисто, інші - онлайн.

Михайло Кальмер – один із учасників торгів. Чоловік займається переробкою бурштину. Раніше, розповідає, доводилося купувати імпортний або конфіскований товар.

"Перший раз брав участь в аукціоні. Ціна трошки завищена, проте походження 100% підтвержено", - зазначає він.

Ігор Палиця – ініціатор законного видобутку бурштину на Волині. Каже, за три роки, поки їм чинили перепони, бюджет області недоотримав пів мільярда гривень. Але попри все вдалося таки запрацювати.

"Моя концепція була такою, що надра належать за Конституцією народу. Тому ми у Волинській області вирішили показати всій Україні, що це реально можливо і це важливо. Ми показали, що надра належать народу, показали, що народ має отримувати прибуток. Я сподіваюсь, що далі це буде розвиватися", - резюмував він.

Якщо камінь і далі видобуватимуть такими темпами, у "Волиньприродресурсі" очікують щомісяця заробляти мільйон доларів. Маленькі камені і надалі продаватимуть з аукціону, а великі лишатимуть для виставок.

Автор: Тетяна Хомич.

Джерело: ТСН