Події в Латинській Америці — не лише питання регіональної політики. Операція навколо падіння режиму Мадуро стала індикатором того, як можуть розвиватися подальші кроки за участі адміністрації Трамп і як реагуватиме кремль. Ми попросили дати оцінку відомого експерта-політолога Мережко, щоб зрозуміти, чи стане венесуельський прецедент тестом на модель "мир через силу" або просто частиною більшої геополітичної угоди за рахунок інтересів Україна.
Контекст і головні ризики
Питання: Які головні геополітичні сигнали послала ситуація з Венесуелою, на вашу думку?
Відповідь Мережко: Події показали, що зовнішня політика може поєднувати інструменти тиску та переговорів. Дії проти режиму Мадуро продемонстрували, що Трамп готовий застосовувати жорсткі методи, але водночас ці методи обмежені міжнародним правом і ризиками ескалації. Венесуела стала лабораторією для відпрацювання тактик, які можуть бути використані в інших гарячих точках. Тут важливо розуміти, що для кремля це сигнал — варто шукати нові варіанти стримування або домовленостей.
Питання: Чи можна говорити про нову доктрину "мир через силу" у американській політиці?
Відповідь Мережко: Це швидше тактичне застосування сили у вибраних випадках, ніж повноцінна доктрина. Венеzuela дала приклад, коли зовнішній тиск був поєднаний із внутрішніми розколами режиму. Але кожен кейс унікальний: реакція РФ, географічне розташування та енергетичні інтереси визначають межі такого підходу.
Чи може Венесуела стати прецедентом для України?
Питання: Наскільки ймовірною є ситуація, коли великий геополітичний компроміс буде укладений за рахунок інтересів Україна?
Відповідь Мережко: Ризики існують завжди, але сценарії різні. Один варіант — пошук великих домовленостей між великими гравцями, де наші інтереси можуть опинитися в торзі. Інший — застосування принципу, коли місцеві конфлікти вирішуються на основі балансу сил і міжнародної легітимізації. Ключове питання: чи матиме Трамп стимул включити Україну в якийсь "пакет" домовленостей, чи шукатиме він інші преференції — енергетичні, торгові або безпекові? Відповідь залежить від внутрішньої політики США та від того, яку ціну у двосторонніх відносинах готовий заплатити кремль.
Питання: Які фактори можуть стримувати подібні домовленості?
Відповідь Мережко: По-перше, громадська думка і політичні інститути в США та ЄС, які можуть негативно відреагувати на поступки за ціною незалежності держав. По-друге, військово-стратегічні ризики — будь-яка спроба "обміняти" стабільність у Європі на переваги в інших регіонах може призвести до непередбачуваної ескалації. І, звісно, внутрішня стабільність в Україна — чим більше єціональна стійкість, тим важче нас "продати" у великій угоді.
Практичні висновки і рекомендації
Питання: Що радите робити Україні зараз, враховуючи венесуельський прецедент?
Відповідь Мережко: Насамперед необхідно підтягнути дипломатичну активність і диверсифікувати партнерів. Потрібні чіткі сигнали з боку західних союзників про неприпустимість торгівлі українськими інтересами. Посилення обороноздатності та інформаційна кампанія — теж важливі інструменти. Врешті, Україна має формувати стратегію, яка робить її позицію надто дорогою для компромісної покупки на міжнародній шаховій дошці.
Питання: Чи бачите ви прямий ризик ескалації через подібні прецеденти?
Відповідь Мережко: Ризики завжди є, але їх можна мінімізувати проактивною політикою. Венесуела — нагадування: великі гравці тестують межі, але рішення приймаються на основі балансу вигод і втрат. Для України важливо не дати себе інструменталізувати і зберегти міжнародну легітимність своїх позицій.
На завершення Мережко підкреслює: прецеденти в одній частині світу можуть стати уроком для іншої, але уроки ці потрібно вчасно прочитати і трансформувати у конкретні політичні та безпекові рішення. Венесуельська історія — не вирок, а сигнал до підготовки.
«Їжі не було по 17 днів»: дружина воїна ЗСУ з передової розповіла деталі скандалу