Руйнівні повені, що прокотилися західними регіонами Німеччини, буквально стерли з лиця землі цілі міста. Кількість жертв наближається до 200, понад 750 отримали поранення, зниклими безвісти вважаються понад 1300 осіб. Точних цифр не має ніхто, бо постраждалі райони досі відрізані від зв’язку. Уряд заявляє про виділення допомоги на 400 млн євро. Проте цього недостатньо – збитки на мільярди.
Суспільне невдоволення зростає. Метеорологи кажуть, що попереджали центральний уряд про негоду, однак Берлін не вжив достатніх заходів. У місті Гюкесваген унаслідок розливу нафтопродуктів забруднена вода потрапила у водосховища. У районі Гайнсберг на річці Рур прорвало дамбу, хоча про необхідність ремонту місцева влада попереджала ще від 2011 року.
В епіцентрі негоди опинилася земля Північний Рейн-Вестфалія. Прем’єром там є Армін Лашет – кандидат у канцлери від консервативного блоку ХДС/ХСС. Стихія вже похитнула його рейтинги. Однак поведінка Лашета може й поготів коштувати йому посади.
ТСН.ua дізнавався, як західні регіони ФРН оговтуються від найпотужнішої за століття повені, чому центральна влада наразилася на критику людей і як все це вплине на парламентську виборчу кампанію.
Циклон "Бернд"
Такі критичні позначки у річках західних регіонів Німеччини фіксують лише кілька разів на століття. Потужні зливи та буревії, що прокотилися Німеччиною, перекинувшись на Бельгію, Швейцарію, Нідерланди та Австрію, за словами метеорологів, більш характерні для зимової пори року. Проте кліматичні зміни зробили свою справу: підвищення температури повітря, що здатне утримувати набагато більше вологи, потім "виливається" у вигляді небачених дощів з ураганами.
Інфраструктура деяких німецьких містечок зруйнована настільки, що люди лишатимуться відрізаними від питної води тижнями, а то й місяцями. Вулиці міст земель Рейнланд-Пфальц та Північний Рейн-Вестфалія радше нагадують поле бою. Місцеві називають цю повінь найбільшою природною катастрофою з часів Другої світової.
Історичного центру 18-тисячного міста Бад-Мюнстерайфель більше немає. Те, що сталося, місцеві називають апокаліпсисом. Водою змило мости, автівки поперевертало, перекинуло на дах і понесло течією. Всі домівки затоплені. Перші години повені люди намагалися викачати воду насосами. Однак, коли зникло світло, стало зрозуміло, що треба вибиратися. Подекуди самих пожежників із бурхливих водних потоків, в які перетворилися вулиці, витягали місцеві. Людей з особливими потребами та похилого віку евакуювали гелікоптерами.
У деяких німецьких селах рівень води сягнув других поверхів. Людям довелося вилізти на дахи і залишатися там в очікуванні рятувальників без їжі та питної води майже добу. Так сталося у громадах Альтенар (проживає менше 2 тис. осіб) та Шульд (майже 750 людей) біля річки Ар (долина відома своїми виноградниками), що на південь від Кельну. За словами місцевих, спочатку все виглядало, як звичайний дощ. Проте вмить річка вийшла з берегів і перетворилася на бурхливий потік води, дерев та всього, що він зносив на своєму шляху.
У 50-тисячному місті Ерфтштадт, що також неподалік від Кельна, стався масштабний зсув ґрунту. Житлові будинки та історичний замок знесло у провалля, бо величезний потік води прямував до гравійного кар’єру нижче. Зараз там величезний кратер, а геологи продовжують вивчати краї зсуву. Точну кількість жертв місцева влада досі не може назвати.
До найбільш постраждалих регіонів Бундесвер направив свої сили та військову техніку. Мало хто знає, що маленьким муніципалітетам дуже дорого утримувати свої рятувальні частини, які мають переважно міста із населенням понад 100 тис. жителів. У селах та невеличких містечках працюють добровольці, які у вільний від роботи час проходять спеціальне навчання, а потім стають до ліквідації пожеж, наслідків надзвичайних ситуацій та стихійних лих.
Політичний хаос
Катастрофа, спричинена повінню, розсварила всіх. Люди звинувачують політиків у халатності. Мовляв, муніципалітети не попередили жителів зруйнованих районів про негоду. Політики переводять стрілки, звинувачуючи один одного. На гоночній трасі Нюрбургринг зорганізувалося ціле волонтерське містечко. Люди звозять сюди все: харчі, питну воду, одяг. Саме тут від 16 до 18 липня мав відбутися черговий етап чемпіонату Європи з перегонів вантажних автомобілів.
Німці критикують канцлерку Ангелу Меркель, що на піку повені, чекаючи на рятувальників на деревах і дахах будинків, вона поїхала з візитом до Вашингтона. Лише в неділю, 18 липня, Меркель приїхала до землі Райнланд-Пфальц. Побачене канцлерка описала, як "сюрреалістичні, моторошні картини". Перебуваючи в комунах Шульд і Аденау Ангела Меркель сказала: "У німецькій мові бракує слів, щоб описати спричинене тут спустошення".
Хоча саме під час візиту до США у п’ятницю, 16 липня, 17-тисячне місто Зінціґ у гирлі річки Ар пішло під воду. Зокрема, тут були майстерні агентства із соціальної реабілітації та працевлаштування людей з обмеженими можливостями. Із 34 людей, які жили в інтернаті, вдалося врятувати 22. Проте також треба зазначити, що жителі багатьох маленьких містечок просто знехтували рекомендаціями рятувальників залишити свої домівки.
Під шквал нищівної критики потрапив міністр внутрішніх справ Горст Зеегофер. Мовляв, саме його відомство не забезпечило належного попередження та превентивного захисту населення. Зеегофер своєю чергою звинувачує місцеву владу. Мовляв, його відомство розіслало попередження, а на місцях їх проігнорували. До цього додається розпал передвиборчої кампанії. Новий склад Бундестагу німці обиратимуть вже у вересні. Епоха 16-річного правління Ангели Меркель добігає кінця.
Земля Північний Рейн-Вестфалія постраждала чи не найбільше. Її прем’єр Армін Лашет перервав свій передвиборчий тур країною та вирушив до постраждалих від стихії регіонів. Проте, замість слів підтримки, жителі побачили, як він сміється та говорить з іншими людьми на тлі подяк президента країни Франка-Вальтера Штайнмаєра на адресу рятувальників.
Армін Лашет вже вибачився. Однак ще більше критики викликало його телевізійне інтерв’ю, де він закликав збудувати додаткові дамби та посилити спроможність місцевих громад боротися зі стихіями. Проте аж ніяк не став говорити про необхідність радикальних кроків у боротьбі зі змінами клімату. Адже саме на його прем’єрство у землі Північний Рейн-Вестфалія припав розвиток вугільної промисловості, від якої країна наразі відмовляється. Та й раніше, на тлі представлення Єврокомісією нової кліматичної програми (що передбачає припинення продажу нових машин з двигунами внутрішнього згоряння від 2035 року), Армін Лашет сказав, що не завдання політиків визначати дати.
Такі дії правлячої партії вже призвели до підвищення рейтингів "Зелених". Bloomberg пише, що руйнівні повені взагалі похитнули динаміку передвиборчих перегонів. Ні, вони ще не вирвалися в лідери, як це було на початку червня, коли "Зелені" випередили блок ХДС/ХСС на 2%. Через гучний скандал навколо плагіату та дещо прикрашеного резюме кандидатки на пост канцлера від "Зелених" Анналени Бербок, їхні рейтинги похитнулися. Однак, на тлі масштабної повені, а кліматична політика є рушійною силою "Зелених", вони можуть покращити своє становище.
Експерти нагадують, що десять років тому партія "Зелених" змогла показати хороший результат, бо на тлі ядерної катастрофи на Фукусімі в Японії багато німців виступали за відмову від ядерної енергетики. Вже у середу, 21 липня, уряд може ухвалити масштабний пакет допомоги постраждалим. Політики кажуть, що відновлення можуть піти не просто місяці – роки. Що теж може позначитися на підсумку виборів до Бундестагу.
Українцям перерахували пенсії по інвалідності 3 групи: хто з 1 травня отримає більше
Як виростити ідеальні огірки: Поради та секрети